Kredyt hipoteczny – konsolidacyjny

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja dotychczasowych zobowiązań w jedno, w postaci kredytu hipotecznego konsolidacyjnego, gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość może budzić wiele pytań. Dlatego też zanim przejdziemy do przedstawienia
7 kroków, które zwykle prowadzą do uzyskania kredytu hipotecznego konsolidacyjnego podpowiadamy co warto wziąć pod uwagę rozważając ten produkt finansowy. O czym mowa? Warto przeanalizować takie parametry jak: warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego, w tym koszty udzielenie kredytu oraz wysokość raty. Dla własnego komfortu warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który ma dostęp do wielu ofert rynkowych i jest w stanie pomóc nam dobrać ofertę na miarę naszych możliwości. Więcej, przeprowadzi nas przez cały proces – od złożenia dokumentów po uzyskanie decyzji kredytowej.

Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z kredytu hipotecznego konsolidacyjnego?

Analogicznie do innych produktów kredytowych, przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego bank przeprowadza dokładną analizę sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. W praktyce oznacza to, że bierze pod uwagę wysokość bieżących zobowiązań finansowych i czy były one spłacane terminowo. Analizowane są także informacje o wysokości uzyskiwanych dochodów, liczbie członków na utrzymaniu gospodarstwa domowego. Niemniej w przypadku kredytu hipotecznego konsolidacyjnego to nie wszystko. Oprócz standardowych warunków, które w dużej mierze sprowadzają się do wykazania zdolności kredytowej i weryfikacji w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), przy konsolidacji kredytu wymagane są m.in. następujące dokumenty:

  • akt notarialny nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego konsolidacyjnego,
  • dokumenty dotyczące konsolidowanych zobowiązań (np. umowy kredytowe)
  • dokument określający wycenę nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu hipotecznego konsolidacyjnego (bywa, że bank sam nie może tego zrobić).

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny krok po kroku

1. Czy konsolidacja zobowiązań jest dla Ciebie opłacalna?

Co do zasady lepiej jest płacić ratę jednego kredytu zamiast spłacać kilka zobowiązań (w różnych wysokościach, w różnych terminach). Nie zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja przy pomocy kredytu hipotecznego. Nie każdy kredyt warto też spłacać innym kredytem… Ekspert ANG pomoże Ci w analizie Twojej sytuacji i podpowie najlepsze rozwiązanie – może to być konsolidacja hipoteczna, ale może się okazać, że kredyt konsolidacyjny bez takiego zabezpieczenia będzie bardziej opłacalny.

2. Zdolność

Zbadanie zdolności kredytowej w każdym banku może wyglądać inaczej. Może się okazać, że masz zdolność kredytową w jednym banku, a w innym już nie. Zależy to zarówno od okresu i źródła uzyskiwania dochodu, jak od sposobu wyznaczania jego wysokości przez konkretny bank. Rola eksperta polega między innymi na wstępnej analizie Twojej sytuacji finansowej i określeniu na jaki kredyt Cię stać i w jakim banku warto się o niego starać.

3. Oferta

Przymierzając się do hipotecznego kredytu konsolidacyjnego warto zadbać o szczegółowe sprawdzenie nie tylko wysokości raty kredytowej, ale również wszystkich dodatkowych kosztów związanych z jego udzieleniem oraz produktów powiązanych z kredytem (takie jak konto, ubezpieczenie, itp.), a także procesu weryfikacji Twojego wniosku kredytowego. Ekspert ANG pomoże Ci wybrać taki kredyt, którego rzeczywiście potrzebujesz i na który Cię stać.

4. Wniosek kredytowy

Przygotowanie pełnej dokumentacji kredytowej może być trudnym zadaniem. Ekspert ANG zna doskonale wymagania banków i z łatwością pomoże Ci w wypełnieniu i skompletowaniu dokumentacji do banku.

5. Decyzja kredytowa

Bank ocenia ryzyko udzielenia kredytu i wnikliwie analizuje sytuację. W swojej decyzji określa, czy możesz otrzymać kredyt i na jakich warunkach. Ekspert ANG wyjaśni Ci treść decyzji kredytowej oraz pomoże w spełnieniu ustalonych przez bank wymagań.

6. Umowa kredytowa

Najbliższe kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat będzie trwała umowa z bankiem. Bardzo istotne jest, aby w momencie podpisywania dobrze rozumieć wszystkie zapisy w niej zawarte. Dlatego przed zawarciem umowy Ekspert ANG wyjaśni Ci wszystkie Twoje wątpliwości. Pomoże Ci także w zorganizowaniu spotkania, na którym podpiszesz umowę.

7. Wypłata kredytu

Podpisanie umowy kredytowej nie jest ostatnim krokiem w procesie pozyskania hipotecznego kredytu konsolidacyjnego. Pewne działania należy wykonać jeszcze przed wypłatą środków. Może to być ubezpieczenie nieruchomości czy złożenie w sądzie wniosku o wpis hipoteki. We wszystkim tym możesz oczywiście liczyć na pomoc Eksperta ANG.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny można wykorzystać na spłatę różnych posiadanych zobowiązań:

  • kredytu hipotecznego,
  • kredytów gotówkowych,
  • kredytów ratalnych,
  • kredytu samochodowego,
  • kart kredytowych,
  • limitów w ROR,
  • gotówkowego kredytu konsolidacyjnego.

Część hipotecznego kredytu konsolidacyjnego możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Co do zasady, hipotecznego kredytu konsolidacyjnego nie możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań firmowych (zarówno tych kredytowych, jak również tych wobec ZUS lub US). Banki sceptycznie podchodzą także do konsolidacji zobowiązań wynikających z tzw. “chwilówek”.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny polega na połączeniu paru zobowiązań finansowych – np. pożyczek i kredytów – w jedno. Tym samym zamiast spłacać kilka miesięcznych rat, kredytobiorca ma do zapłaty tylko jedną ratę w ramach kredytu konsolidacyjnego. Warto wiedzieć, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości.

Banki sceptycznie podchodzą do konsolidacji zobowiązań wynikających z tzw. “chwilówek”. Zazwyczaj wymaga to wcześniejszej konsultacji z bankiem i zastosowanie odstępstwa w czym może pomóc Ekspert lub Ekspertka ANG Odpowiedzialne Finanse. 

Warto wiedzieć, że kredytem hipotecznym konsolidacyjnym możemy spłacić różne wcześniejsze zobowiązania. Tym samym parę różnych zobowiązań finansowych tj. kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, spłatę karty kredytowej, inny kredyt konsolidacyjny łączone są w jedno zobowiązanie finansowe i ustalony zostaje nowy harmonogram spłaty.

Na korzyści wynikające z kredytu hipotecznego konsolidacyjnego składa się parę argumentów. Jednym z nich jest oczywiście połączenie paru zobowiązań finansowych w jedno. Tym samym zamiast paru rat miesięcznie bywa, że w różnych terminach i różnych instytucjach finansowych, kredytobiorca spłaca jedną ratę. Dodatkowo, dzięki kredytowi hipotecznemu konsolidacyjnemu możliwe jest obniżenie miesięcznej raty, to jednak odbywa się poprzez wydłużenie czasu spłaty kredytu.

Internet może być dobrym źródłem informacji na temat ofert kredytów mieszkaniowych. Niemniej podobnie jak każdy z nas jest inny, tak różne mamy potrzeby oraz zdolność kredytową. Dlatego też wybierając ofertę najlepszą dla siebie warto skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta finansowego ANG. Zna on bieżące oferty banków, pomaga wyliczyć zdolność kredytową i przygotować stosowne dokumenty. Dzięki temu sprawnie pomoże Ci przejść przez cały proces pozyskania kredytu mieszkaniowego lub kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny, czyli taki, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, udzielany jest nawet na 30 lat, analogicznie do kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny łączy w jedno zobowiązanie minimum dwa inne produkty kredytowe – np.  kredyt i pożyczkę. W ramach konsolidacji zwykle nie ma ograniczenia dotyczącego liczby produktów kredytowych, które mają być połączone w kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Niemniej, jeśli klient ma np. 10 kredytów do spłaty, to może być to dla instytucji finansowej sygnałem, że ma on skłonność do zadłużania się. Tym samym może być uznany za klienta tzw. dużego ryzyka.

Jednym z kluczowych kryteriów przyznania kredytu hipotecznego konsolidacyjnego, poza ustanowieniem hipoteki na nieruchomości i posiadaniem zdolności kredytowej, jest spłacanie rat wcześniejszych zobowiązań zgodnie z harmonogramem spłat, brak rażących opóźnień z tytułu spłat rat. Stąd, jeśli dana osoba ma zadłużenia i weryfikacja w BIK wypadnie negatywnie może nie uzyskać kredytu hipotecznego konsolidacyjnego.

Tak. Jeśli dana osoba posiada kredyt hipoteczny konsolidacyjny, podobnie jak i inne produkty kredytowe to wpływa to na jej zdolność kredytową. Informacja o bieżących zobowiązaniach kredytowych danej osoby jest pokazywana w BIK. Zatem instytucja finansowa, która weryfikuje jego zdolność kredytową pod kątem np. kolejnych pożyczek czy kredytów ma wgląd w takie dane.