Kiedy opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

ANG GRUDZIEŃ 2020

Masz wrażenie, że żyjesz z kalendarzem w ręku – jednego dnia spłacasz ratę kredytu hipotecznego, kolejnego pożyczki gotówkowej, zaciągniętej na remont, zakup auta czy szkołę językową dla dziecka. Po paru dniach dochodzi do tego jeszcze spłata karty kredytowej. Marzysz o tym, by wszystkie zobowiązane były regulowane tego samego dnia i za jednym razem? Jeśli tak, optymalnym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Podpowiadamy na czym polega i jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny jest produktem finansowym, który znajduje się w ofercie większości banków. Jego mechanizm jest dosyć prosty. Dotychczasowe zadłużenia – np. wynikające z kredytu, zadłużenia na karcie kredytowej czy pożyczek gotówkowych – łączone są w jeden kredyt konsolidacyjny. Tym samym, zamiast płacić raty w różnych terminach, nierzadko też w różnych instytucjach finansowych, możemy płacić jedną ratę w jednym banku. Warto też nadmienić, że poza kredytem gotówkowym konsolidacyjnym, banki oferują również kredyty konsolidacyjne hipoteczne, zabezpieczone nieruchomością bądź kredyty konsolidacyjne zabezpieczone nieruchomością.

Kiedy warto rozważyć skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny łączy w jedno parę zobowiązań finansowych. Dlatego też jest on dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą zoptymalizować swój budżet domowy i czas potrzebny na pilnowanie terminów spłat ponad dwóch zobowiązań. Co mamy na myśli mówiąc o optymalizacji budżetu? Dzięki konsolidacji zobowiązań w jeden kredyt, można obniżyć wysokość miesięcznej raty, a także efektywniej planować wydatki. Dzieje się tak dlatego, że z kredytem konsolidacyjnym mamy jedną miesięczną ratę i kredyt w jednym banku.

Kredyt konsolidacyjny – czego będzie wymagał bank?

Kredyt konsolidacyjny – czego będzie wymagał bank?

Skoro już wiemy, że łączenie bieżących zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny to oszczędność pieniędzy i czasu, a także wygoda, to warto przyjrzeć się temu, jakie kryteria powinniśmy spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny. Obecnie wiele banków oferuje kredyt konsolidacyjny, nie wymagając dokumentów potwierdzających bieżące zobowiązania finansowe. Podstawą do rozpatrzenia wniosku może być wypełnienie i dostarczenie oświadczenia, w którym osoba starająca się o kredyt konsolidacyjny deklaruje swoje obecne zadłużenia. Zdarza się jednak tak, że bank wymaga przedstawienia dokumentacji dot. umów kredytów czy pożyczek. Niezależnie jednak od ścieżki, każda instytucja finansowa, zanim wyda decyzję o zdolności kredytowej, weryfikuje informacje o potencjalnym kredytobiorcy w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Dzięki temu, że BIK gromadzi dane o historii kredytowej klientów różnych instytucji finansowych, bank zyskuje wiedzę na temat tego, w jaki sposób dotychczas spłacaliśmy raty kredytu czy pożyczki. A to bez wątpienia wpływa na to, czy otrzymamy decyzję kredytową i to, czy przyznany zostanie nam kredyt konsolidacyjny.

Co zrobić, aby decyzja kredytowa była pozytywna?

Aby pozytywnie przejść proces i uzyskać kredyt konsolidacyjny należy sumiennie i poprawnie wypełnić wniosek kredytowy. Bank, weryfikując nas w BIK, będzie miał wgląd w to, czy terminowo regulowaliśmy i regulujemy swoje zobowiązania. Powinniśmy także terminowo spłacać wcześniejsze kredyty czy pożyczki. Jeśli nie rozumiemy procesu wydawania decyzji i towarzyszących mu procedur skorzystajmy z pomocy eksperta finansowego. Ekspert pomoże nam zrozumieć mechanizmy i wyjaśni obszary składające się na weryfikację kredytową, ale nie tylko. Podpowie, kiedy opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, w których bankach możemy go dostać. Podzieli się wiedzą i doświadczeniem, by pomóc nam wybrać kredyt konsolidacyjny, na miarę naszych potrzeb i na który nas stać.