Kredyt hipoteczny – refinansowy

Dzięki refinansowaniu kredytu mieszkaniowego możesz zyskać wolną gotówkę w najniższej cenie, jaką gwarantuje Ci kredyt hipoteczny. Możesz też przy okazji skonsolidować inne zobowiązania gotówkowe. Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego produktu finansowego, aby móc uzyskać kredyt hipoteczny należy spełnić konkretne oczekiwania banku, ale także rozważyć wszelkie za i przeciw. Dlaczego? Bo dzięki temu zyskasz pewność, że spłacenie bieżącego kredytu hipotecznego środkami z innego banku, czyli tym samym skorzystanie z kredytu hipotecznego refinansowego to rozwiązanie, na które Cię stać i czy rzeczywiście znacząco wpłynie na obniżenie ponoszonych przez Ciebie kosztów.

Hipoteczny kredyt refinansowy krok po kroku

1. Czy warto refinansować swój kredyt?

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest dynamiczna, dlatego co kilka lat warto sprawdzić czy w innym banku nie uzyskamy kredytu na warunkach korzystniejszych od tych jakie mamy obecnie. Nie oznacza to jednak, że opłacalne jest refinansowanie każdego kredytu po upływie określonego czasu. Warto spojrzeć na to, co dzieje się na rynku, w tym dostępne oprocentowanie, jego wysokość, ale także oszacować koszty, które poniesiemy w związku z przeniesieniem kredytu hipotecznego do innego banku. Eksperci ANG pomogą Ci sprawdzić czy taka zmiana może przynieść korzyści dla Twojego budżetu.

2. Zdolność

Należy pamiętać, że każdy bank inaczej podchodzi do badania zdolności kredytowej. Czynnikami zmiennymi mogą być okres i źródło uzyskiwania dochodu, ale też sposób wyznaczania jego wysokości. Może się okazać, że masz zdolność kredytową w jednym banku, a w innym już nie. Ekspert ANG przeprowadzi wstępną analizę Twojej sytuacji finansowej i określi na jaki kredyt Cię stać oraz w jakim banku warto się o niego starać. Tym samym zapozna Cię z całym procesem przenoszenia bieżącego zobowiązania kredytowego do innego banku.

3. Oferta

Odnaleźć się w gąszczu ofert różnych banków i wybrać ten jeden kredyt refinansowy, idealnie dopasowany do naszych potrzeb, może być trudno. Zwłaszcza, że o atrakcyjności kredytu nie świadczy wyłącznie wysokość raty kredytowej. Ogromne znaczenie mają także dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu oraz produkty z nim powiązane (takie jak konto, ubezpieczenie, itp.), a także proces weryfikacji Twojego wniosku kredytowego. Ekspert ANG pomoże Ci wybrać taki kredyt, który rzeczywiście jest odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb.

4. Wniosek kredytowy

Dokumenty, które należy złożyć, aby uzyskać kredyt hipoteczny, mogą okazać się dla wielu osób wyzwaniem. Ekspert ANG pomoże Ci w wypełnieniu i skompletowaniu pełnej dokumentacji. Podpowie też jak wygląda proces składania wniosku kredytowego, których dokumentów wymaga nowy bank.

5. Decyzja kredytowa

W decyzji banku zawarte są informacje o tym czy możemy otrzymać kredyt i na jakich warunkach, ale również jakie warunki musimy spełnić przed podpisaniem umowy. Zanim nowy bank wyda decyzję kredytową weryfikuje czy będzie nas stać na spłatę nowego zobowiązania i sprawdza naszą zdolność kredytową, czy mamy pozytywną ocenę w BIK – czy wcześniejsze zadłużenia były spłacane terminowo, itd. Ekspert ANG wyjaśni Ci treść decyzji kredytowej oraz pomoże w spełnieniu ustalonych przez bank warunków.

6. Umowa kredytowa

Hipoteczny kredyt refinansowy wymaga umowy, która zwiąże Cię z bankiem na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego niezmiernie ważne jest, aby jej zapisy były dla Ciebie zrozumiałe. Przed zawarciem umowy Ekspert ANG wyjaśni Ci wszystkie wątpliwości. Pomoże Ci także w zorganizowaniu spotkania, na którym podpiszesz umowę.

7. Wypłata kredytu

Ostatnie kroki przed wypłatą kredytu polegają na dopełnieniu wielu formalności. Może to być złożenie w sądzie wniosku o wpis hipoteki czy podpisanie umowy cesji z ubezpieczenia nieruchomości. We wszystkich tych czynnościach możesz liczyć na pomoc Eksperta ANG.

Pytania i odpowiedzi

Kredyt hipoteczny refinansowy to produkt finansowy, którym możemy spłacić bieżący kredyt hipoteczny. W praktyce oznacza to, że spłacamy bieżący kredyt hipoteczny zobowiązaniem zaciągniętym w innym banku, czyli refinansujemy kredyt hipoteczny nowym. Tym samym kolejne raty spłacane są już w nowym banku, na nowych zasadach – tu mowa o wysokości raty a także terminie jej spłaty.

Kredytem konsolidacyjnym możesz spłacić niemalże każdy inny kredyt, natomiast kredyt refinansowy przeznaczony jest na spłatę innego kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. Jako kredyt przeznaczony pośrednio na cele mieszkaniowe, kredyt refinansowy charakteryzuje się o wiele niższym oprocentowaniem, dostępnym dłuższym okresem kredytowania oraz wyższą kwotą kredytu niż kredyt konsolidacyjny.

Kredytem hipotecznym refinansowym spłacamy bieżący kredyt hipoteczny, zatem mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają kredyt mieszkaniowy. Warto nadmienić, że analogicznie do innych produktów kredytowych, aby uzyskać kredyt hipoteczny refinansowy należy pozytywnie przejść weryfikację kredytową. Zanim nowy bank spłaci nasze bieżące zobowiązanie, uruchamia procedurę weryfikacji zdolności kredytowej, zatem z kredytu hipotecznego mogą skorzystać osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową.

Jednym z pytań, które mogą pojawić się w głowie osoby, która systematycznie spłaca bieżący kredyt hipoteczny jest to, czy zasadnym jest przeniesienie go do innego banku. Czy jeśli się na to zdecyduje, będzie mieć korzystniejsze warunki niż te, które zaoferowano parę lat wcześniej. Przymierzając się do refinansowania bieżącego zobowiązania warto spojrzeć na takie aspekty jak: wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, który spłacamy a to, jakie oferty dostępne są na rynku dziś. Dodatkowym argumentem przemawiającym za rozważeniem przeniesienia zobowiązania kredytowego do innego banku jest wzrost wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Może okazać się tak, że z czasem nasza nieruchomość ma lepszą wycenę niż ta sprzed lat. Tym samym maleje stosunek wartości naszego kredytu do wartości nieruchomości, która stanowi jego zabezpieczenie. Jakie inne sytuacje wchodzą w grę? Na przykład sytuacja, kiedy zdecydowaliśmy się na kredyt hipoteczny mając niższy wkład własny bądź nasze źródła dochodów stawiały nas w sytuacji, w której przyznanie kredytu hipotecznego wiązało się z wyższym ryzykiem, przez co udzielony kredyt był nieco droższy. Jak widać jest wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę rozważając sięgnięcie po kredyt hipoteczny refinansowy, dlatego też myśląc o kolejnym zobowiązaniu na lata, warto posiłkować się wiedzą ekspercką.

Refinansowanie bieżącego kredytu hipotecznego może przełożyć się na konkretne korzyści finansowe. Jakie? Na przykład będziemy płacić niższą miesięczną ratę. Jak to możliwe, że będziemy płacić niższą miesięczną ratę? Tak się stanie na przykład, jeśli kredyt hipoteczny refinansowy będzie miał niższą marżę lub jeśli okres kredytowania zostanie wydłużony.

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny refinansowy bez wątpienia należy zacząć od analizy umowy na kredyt hipoteczny, którą podpisaliśmy w przeszłości. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat tego z jakimi kosztami, które będziemy zobowiązani ponieść, wiąże się wcześniejsza spłata hipoteki. Pamiętajmy także, że refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże się z tym, że ponownie dokonywana jest wycena nieruchomości oraz dodatkowe koszty, w tym opłaty sądowe. Da nam to także obraz tego, czy koszty przeniesienia kredytu do nowego banku, jego obsługa rzeczywiście będą niższe od bieżącego zobowiązania.

Tak. Kredyt refinansowy pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki. Co ważne, z jednej strony kwota ta zwykle jest ograniczona do 30% kwoty całego kredytu, a drugiej są to pieniądze, które możesz uzyskać na warunkach cenowych kredytu mieszkaniowego, czyli zdecydowanie taniej niż pożyczkę gotówkową czy nawet pożyczkę hipoteczną. Dodatkowe środki możesz również przeznaczyć na spłatę Twoich innych kredytów czy pożyczek.

Sięgając po jakikolwiek produkt kredytowy, warto spojrzeć nie tylko na korzyści, ale także ryzyko wyższych kosztów. Pomoc eksperta finansowego, który ma dostęp do bieżących ofert rynkowych może okazać się nieoceniona. Szczególnie, że ma on wiedzę na temat przebiegu procesu, jest zaznajomiony z procesami bankowymi dot. badania zdolności kredytowej a także z tabelami opłat wynikających z przeniesienia hipoteki do innego banku. Nie trzeba nadmieniać, że wsparcie eksperta polega także na skompletowaniu odpowiednich dokumentów czy pomocy w analizie wcześniejszej umowy kredytowej.