Dobroczynność

W materiałach, które opisują Grupę ANG posługujemy się hasłem: Społeczność ludzi zaangażowanych. To zaangażowanie przejawia się na wielu poziomach i bez wątpienia jednym z nich jest pomoc tym, którzy często bez naszego wsparcia nie mogliby pomagać potrzebującym, działać na rzecz lokalne społeczności.

Wsparcie i pomoc potrzebującym wypływa z serca ludzi należących do społeczności Grupy ANG, którzy swoją postawą inspirują do działania kolejne osoby. Wierzymy, że dobro ma niezwykłą moc, jeden drobny gest może znaczyć więcej niż milion słów, a pomagając innym wykonujemy mały krok w lepszą przyszłość.

W projekty dobroczynne angażujemy się od lat, niemniej wcześniej ich nie upublicznialiśmy. Zdecydowaliśmy się jednak podzielić inicjatywami, które miały miejsce od 2020 roku do dziś.

Nasze inicjatywy od 2020 roku

„Mijają kolejne dni walki naszych ukraińskich braci i sióstr o wolność. Koszmar trwa. Dlatego wciąż robimy co w naszej mocy, by pomagać Ukrainie. Potrzebujemy też naszych przyjaciół i parterów, by pomogli nam ratować życie tych, którzy wymagają pilnej pomocy lekarza. A ta nie jest możliwa, jeśli ranne dzieci i dorośli nie zostaną na czas przewiezieni do placówek medycznych. Na nasze prośby odpowiedziały dwie wspaniałe organizacje: Fundacja BNP Paribas oraz Fundacja ING Dzieciom. Dzięki wspaniałomyślności wielu ludzi z tych fundacji, ale też banków BNP Paribas Bank Polska i ING Bank Śląski kupiliśmy już drugą karetkę pogotowia ratunkowego. To nasz wspólny wkład w to, by ratować ludzkie życie. Dziękujemy darczyńcom za to co dla nas i Ukrainy zrobili. To jest czas próby, z której wszyscy musimy i chcemy wyjść jak należy. Dzięki takim partnerstwom jest nadzieja.” – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialnych.

Karetka pogotowia będzie użytkowana przez wolontariuszy – grupę lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, którzy każdego dnia pomagają rannym i poszkodowanym w wyniku walk na terytorium Ukrainy. Ambulansami należącymi do Fundacji Nienieodpowiedzialni przewożone są również osoby chore, wymagające kontynuacji leczenia i dalszej hospitalizacji. Pacjenci transportowani są wewnątrz Ukrainy, ale też do polskich placówek medycznych.
Więcej na nno.pl
Realizacja: kwiecień 2022 r.

Nasza Fundacja Nienieodpowiedzialnych kupiła karetkę pogotowia ratunkowego. Jej zakup został sfinansowany ze środków wpłaconych przez Aegon, Benefit Systems, Ikano Bank, Grupę ANG. Na konto Fundacji wpłynęły też środki od osób prywatnych.

Karetka jest użytkowana przez wolontariuszy – grupę lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek współpracujących między innymi z Fundacją Humanosh.

Wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni we współpracy z Nieruchomosci-online.pl i agentami nieruchomości, którzy wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebraliśmy ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów ANG Odpowiedzialne Finanse i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli podopieczni Fundacji Humanosh i osoby zgłaszające się do Fundacji Nienieodpowiedzialni.

Realizacja: luty-marzec 2022 rok.

Tworzymy bazę lokali mieszkaniowych, m. in. we współpracy z Nieruchomosci-online.pl oraz agentami nieruchomości biorącymi udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy”, w których będą mogli zatrzymać się sąsiedzi z Ukrainy. Część z mieszkań przekazanych jest bezpłatnie, część kosztów ANG Odpowiedzialne Finanse lub jej przyjaciele biorą na siebie. Lokale mieszkalne trafiają też do podopiecznych Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, z którą współpracują i na której opiekę nad zgłaszającymi się do firmy uchodźcami oraz pomoc w zakresie organizacji zakupu żywotności i leków także może liczyć.

Organizujemy także zbiórkę ubrań i niezbędnych rzeczy, których potrzebują uchodźcy z Ukrain oraz transporty zarówno pod granicę na terenie Polski, jak i bezpośrednio do Ukrainy. Prowadzimy też zbiórki pieniędzy na zakupy leków, żywności oraz sfinansowania kosztów transportu z terenu Ukrainy.

Jak można przyłączyć do podejmowanych przez nas działań?

  • Dysponując tymczasowym lokum, można je zgłosić wypełniając ankietę: https://n-o.pl/pomoz-uciekajacym-z-Ukrainy.
  • Dysponując autem i chcąc pomóc w transporcie naszych ukraińskich przyjaciół w bezpieczne miejsce z przejścia granicznego (Dołhobyczów, Dorohusk, Zosin, Hrebenne, Korczowa, Medyka, itp.) zgłoś swoją gotowość https://n-o.pl/transport-dla-uciekajacych-z-Ukrainy.
  • Wpłacając środki na konto Fundacji Nienieodpowiedzialni: Alior Bank, 10 2490 0005 0000 4600 6940 2873 z dopiskiem „UKRAINA”.

Decyzją naszych partnerów i przyjaciół ANG, których poprosiliśmy o pomoc w rozdysponowaniu środków, do:

  • Fundacji Edukacji Klimatycznej trafi 16 431
  • Fundacja Ocalenie otrzyma 19 249 zł.

W ciągu 5 lat ANG Odpowiedzialne Finanse, rezygnując z zakupu świątecznych upominków dla swoich partnerów biznesowych, przekazała łącznie ponad 165 000 złotych organizacjom społecznym. Wśród obdarowanych z poprzednich lat są także: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot Żywych, Kuchnia Konfliktu, Dom Samotnej Matki im. Teresy Strzebosz w Chyliczkach, Fundacja Bezdomniaki, Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, Katolicka Wspólnota Chleb Życia, Ogólnopolskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Fundacja Stocznia przygotowała materiał treningowy pt. “Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową”. Powstały zeszyty ćwiczeń, koszt jednego to darowizna na rzecz Fundacji Stocznia w wysokości 25 zł.

ANG Odpowiedzialne Finanse za każde zamówienie złożone przez współpracowników zobligowała się do wpłacenia na konto Fundacji Stocznia dodatkową darowiznę.

Nasze wsparcie polega na regularnej pomocy materialnej, by Dom Dziecka w Białowieży mógł realizować bieżące cele i otoczyć opieką swoich podopiecznych.

Realizacja: 2022 rok.

Tym razem przygotowaliśmy do Pensjonatu Socjalnego „Św. Łazarza” w Warszawie 7 grudnia 2021 roku trafiła paczka zawierającą koce, prześcieradła, poduszki i ręczniki (po 30 szt.).

Tym samym wspieramy miejsca resocjalizacji podopiecznych, którzy trafiają tam z powodu przemocy domowej, ale także przewinień tj. wagary. Podopiecznymi ośrodków – od poniedziałku do poniedziałku, w godz. 15.30-19.30 – są dzieci i młodzież z wieku 12-17 lat.

Karty zostaną wręczone 15.12 w trakcie ośrodkowych Wigilii.

Realizacja: listopad-grudzień 2021.

Angażując się w ten projekt chcemy pozbawić naszą społeczność wymówki pt. nie mam czasu na badania profilaktyczne. Wierzymy, że dzięki temu zmotywujemy naszych współpracowników do zapisania się na badania tj. USG piersi, USG prostaty, morfologię, cytologię czy kontrolę znamion. Więcej o projekcie na: https://www.dziennau.pl/

To kolejna inicjatywa, którą zachęcamy społeczność ANG do badań profilaktycznych.

Realizacja: październik 2021

Na czym polega projekt?

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości to konkurs, który Fundacja Fundusz Współpracy organizuje od 2016 r. Projekt ma na celu zebranie i promowanie przykładów najlepszych praktyk w szkołach zawodowych. Dotyczy to takich obszarów jak: kształtowania kompetencji kluczowych czy doradztwa edukacyjno-zawodowego, ale także współpraca z otoczeniem szkoły.

Warto wiedzieć, że

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się w sumie 44 szkół, z których 38 otrzymało tytuł „dobrej praktyki”. Do ścisłego finału trafiło 7 placówek edukacyjnych, z których podczas uroczystej Gali (26.10.2021) wyłonieni zostaną zwycięzcy.

Więcej o finalistach na: https://cofund.org.pl/wiadomosci/znamy-finalistow-v-edycji-konkursu-szkola

Realizacja: czerwiec – październik 2021

W materiale prasowym, zapowiadającym spotkanie autorskie czytamy:
W 1999 roku Michał Szlaga rozpoczął pracę poświęconą Stoczni Gdańskiej, którą kontynuuje po dziś dzień. Stoczni postrzeganej jako miejsce narodzin, rozkwitu i schyłku ruchu robotniczego „Solidarność” oraz przykład niegdyś świetnie prosperującego przemysłu okrętowego, którego resztki należy dziś zachować od zapomnienia. Na powstały przez lata projekt „Stocznia” składają się fotografie dokumentujące historię ostatnich dwóch dekad tego ikonicznego dla polskich przemian społeczno–politycznych zakładu. Część materiału zgromadzonego w trakcie tych wieloletnich działań artystyczno–dokumentacyjnych wykorzystana została w wydanej po raz pierwszy przez Fundację Karrenwall w 2013 roku autorskiej książce „Stocznia”.

Książka „Stocznia” była jednocześnie pierwszym rzetelnym badaniem zabytkoznawczym tego terenu – poprzez jej wydanie zaangażował się politycznie w zmianę prawa. Pomysł, aby temat opracował artysta wykorzystujący do tego narzędzia sztuki, stając się działającym samodzielnie aktywistą, ograniczającym się tylko do obszaru sztuki, okazał się skuteczny. Dziś, między innymi dzięki książce obiekty będące jej „bohaterami” znajdują się pod ochroną konserwatorską.

Książka stała się też elementem wystawy “STOCZNIA – DOCUMENTS OF LOSS” i znajduje się już jako obiekt w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, paryskiego Centrum Pompidou oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Realizacja: lipiec 2021

Rodzicie, dziadkowie to oni otaczali, a jeśli mamy jeszcze szczęście ich mieć, to otaczają nas swoją miłością i troską. Dziś to my możemy zrobić coś, co może pomóc im zachować sprawny umył – pamiętać o wspólnych chwilach, myśleć logicznie czy zachować orientację w przestrzeni. Jak możemy to zrobić? My włączyliśmy się w projekt o nazwie Siłownia Pamięci, który realizuje Fundacja Stocznia.

O jego mechanizmie opowiada Marta Tafil- Dalach, reprezentująca Fundację Stocznia:
„Siłownia Pamięci to projekt, który realizujemy z myślą o osobach starszych – ich samodzielności i bezpieczeństwie. By bliscy nam seniorzy byli w dobrej kondycji niezbędny jest sprawny umysł – pamięć, orientacja w przestrzeni, logiczne myślenie i planowanie. Uważamy, że to temat ważny społecznie i wymaga wsparcia. Starzejemy się jako społeczeństwo – co czwarty z nas ma ponad 60 lat, a za około 30 lat już ponad 40% Polaków będzie po sześćdziesiątce i coraz częściej dotykać nas będą choroby w których czynnikiem ryzyka jest wiek.

Dlatego też, zajęliśmy się tematyką treningów umysłu stawiając na jakość oraz dostępność tego rodzaju terapii i profilaktyki zdrowotnej dla osób starszych. Z myślą o nich przygotowaliśmy publikację „Treningi umysłu w parze senior-opiekun”. To 300 stron gotowych scenariuszy zajęć, ćwiczeń i kart pracy, dzięki którym możliwe są ćwiczenia funkcji poznawczych w warunkach domowych – również z seniorami cierpiącymi na choroby otępienne.”

Realizacja: kwiecień 2021

Zamknięcie restauracji i lokali gastronomicznych spowodowało, że niejeden właściciel musiał podjąć radyklane kroki by przetrwać, inni ciągle walczą o byt. Do takich osób należy Stanisław Pruszyński, który jest właścicielem Restauracji Radio Cafe (róg Emili Plater i Nowogrodzkiej). Człowiek, którego historia i losy zainspirowały Mirosława Gładeckiego do zorganizowania zbiórki pieniędzy na https://zrzutka.pl/pg6dx7.

Jako ANG Odpowiedzialne Finanse zaangażowaliśmy się w pomoc finansując 65 posiłków, które Pan Stanisław przygotował dla ratowników medycznych.
Realizacja: marzec-kwiecień 2021

Okazuje się, że w związku z epidemią i reżimem sanitarnym szpitalom, by móc lepiej zadbać o pacjentów z Covid-19, potrzebna jest woda niegazowa w butelkach z tzw. dziubkiem. Do tego, o ile na innych oddziałach pacjentom pomagają rodziny, podają butelki z wodą itp., to w przypadku pacjentów covidowych ich rodziny często też są chore lub na kwarantannie.

Zareagowaliśmy na apel i blisko po 300 butelek trafiło do:

  • Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
  • Szpitala Wolskiego na ul. Kasprzaka

Realizacja: kwiecień 2021

„Apteka darów” jest prowadzona od kilkudziesięciu lat przez Stowarzyszenie Pomocy Obywatelskiej im. Anny Fiszerowej. Apteka rozdaje leki i sprzęt medyczny mieszkańcom Krakowa, ale wspiera też domy samotnej matki, domy dziecka, szpitale, domy spokojnej starości, etc. także poza Małopolską i poza granicami kraju. Leki wysyłano na Ukrainę, Białoruś, do Gruzji, do Kamerunu, do Rwandy i do Mołdawii. Aptekę – niezmiennie na zasadach wolontariatu – prowadzą osoby już wiekowe (średnia wieku 80+).

Zdecydowaliśmy, że pomożemy aptece finansując dwumiesięczny czynsz.
Realizacja: marzec 2021

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej apelowała o pomoc w zakupie testów i przetestowaniu podopiecznych, by móc określić, ile osób trzeba szybko odizolować. Wszystko po to, aby nie zarażać pozostałych. Wspólnie z Warsaw Genomics zorganizowaliśmy testy na Covid-19. Dzięki temu wszystkie osoby doświadczające bezdomności, będące aktualnymi mieszkańcami schroniska będą mogły być sukcesywnie badani. To nasza kolejna inicjatywa wspierająca Misję.

Realizacja: marzec 2021

„Zakup remont i wyposażenie specjalistycznych sal dla dzieci to koszt 1,5 mln. Po zaciągnięciu kolejnych kredytów na miarę możliwości Fundacji, do celu brakuje ok. 370 000 tys. Od początku robią wszystko sami polegając na sobie…dopiero niedawno postanowili podzielić się ze światem szerzej ideą i poprosili o pomoc. Jeśli możecie przekazać im rzeczy potrzebne do wykończenia, wyposażenia „Początku Świata”, zapraszam na stronę i do kontaktu z nimi. Tam również wiele informacji o postępie prac w budowie – remoncie miejsca, które chcą otworzyć już we wrześniu!  Czas gra tutaj dużą role.” –  powiedziała Natalia Panocha-Raczkiewicz.

Więcej informacji o projekcie na: https://poczatekswiata.org/o-akcji/
Realizacja: Marzec 2021

„Wierzę, że w naszej organizacji jest wiele osób, które chcą i zarejestrują się jako potencjalny dawca szpiku w bazie przez co dadzą szansę na życie i ten komunikat będzie tylko impulsem do działania. Obiecałem Basi (chorej), że znajdziemy jej bliźniaka i muszę się z tej obietnicy wywiązać” – powiedział Cyprian Korzeniecki. „Rejestracja jest bardzo prosta i trwa kilka minut. Samo oddanie szpiku w 85% to tylko oddanie krwi i odseparowanie z niej komórek macierzystych” – dodaje.

Pomóżmy Basi znaleźć dawcę: https://www.dkms.pl/pl/podaruj-szpik-basi.  

Warto wiedzieć, że w pandemii DKMS umożliwia bezpieczną rejestrację w bazie dawców szpiku poprzez zamówienie pakietu rejestracyjnego przez Internet. Więcej:
https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca?campaignId=70106000000yeJyAAI&gclid=CjwKCAiAyc2BBhAaEiwA44-wWw7RhRNr47FL5XuYzNJ-hyWZI5HdB9opC4MrsKVJiASMD_DlKvBJTxoCPXMQAvD_BwE

Pomagając Basi znaleźć dawcę, może pomożemy także innym chorym.

Realizacja: luty 2021

Zależało nam na tym, aby pomóc im wspierać tych, którzy często bez ich zaangażowania i opieki nie mogliby sobie poradzić. Na ten cel asygnowaliśmy 30 000 zł.

W okresie przedświątecznym, wraz życzeniami, poprosiliśmy Przyjaciół ANG o pomoc w rozdysponowaniu środków pomiędzy trzy organizacje. Dzięki indywidualnym wpłatom budżet wzrósł o 340 zł. Zgodnie z rekomendacją osób, biorących udział w projekcie, kwota 30 340 zł została rozdzielona w następujący sposób:
• 14 528 zł otrzyma Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,
• 7 260 zł trafi do Kuchni Konfliktu,
• 8 552 zł otrzyma Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej.

Cieszymy się, że wspólnie z Przyjaciółmi ANG mogliśmy pomóc wspaniałym organizacjom i wnieść choć odrobinę radości w życie danej społeczności. W 2021 roku budżet na upominki świąteczne przekażemy kolejnym organizacjom.

Realizacja: grudzień 2020 – styczeń 2021

Potrzebującym rodzinom przekazaliśmy żywność, kosmetyki, słodycze, zabawki oraz małe AGD, czyli rzeczy, o które prosiły. W prezentach między innymi był odkurzacz, mikrofalówka, czajnik, patelnie, deska do prasowania, gry, zabawki, ubrania oraz buty. Dodatkowo córka naszej koleżanki – Doroty Gierak narysowała laurki z życzeniami.

Realizacja: grudzień 2020

Posiłki przygotowała Firma Belvedere Cafe Łazienki Królewskie i w dniach 3-4 grudnia dostarczyła na miejsce.

Realizacja: listopad-grudzień 2020

Wszystkie elementy wózka są wykonane z materiałów, które są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Anty-poślizgowa powierzchnia siedziska powoduje, że nawet jak jest mokra, to pacjent zachowa prawidłową stabilizację. Wózek trafił do podopiecznych 26 listopada. Ale to nie jedyny element pomocy.  Nasz kolega z zespołu Mikołaj Górski zachęcił społeczność ANG do przyłączenia się do zbiórki odzieży. Ubrania wraz z testami na Covid-19 zawieźliśmy kilka dni później.

Realizacja: listopad 2020

Andrzej wyszedł z inicjatywą i zorganizował zbiórkę sprzętu komputerowego oraz pieniędzy na sprzęt komputerowy dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gliwicach. Jeszcze w listopadzie przekazaliśmy szkole dwa komputery.

Realizacja: listopad 2020

VIII Tydzień Konstytucyjny w liczbach przedstawia się następująco:

  • Wzięło w nim udział 362 prawników z całej Polski, którzy przeprowadzili blisko 700 godzin zajęć lekcyjnych online.
  • Zajęcia były prowadzone 209 szkołach, w których ok. 20 000 uczniów z całej Polski uczyło się o Konstytucji.

Spotkania odbyły się za pośrednictwem różnych platform internetowych.
Realizacja: grudzień 2020