Ubezpieczenie turystyczne
Na koszty leczenia składają się wizyty u lekarzy, zabiegi, koszt lekarstw a także pobyt w szpitalu. Dlatego też myśląc o wakacyjnym czy zimowym wyjeździe za granicę, urlopie w pięknych zakątkach odległych państw, warto zadbać o bezpieczeństwo finansowe, gdyby okazało się, że zagranicą będziemy potrzebować pomocy medycznej. Ubezpieczenie podróżne można wykupić także, gdy spędzamy urlop, wypoczywamy czy też jedziemy na integrację firmową na terenie Polski.
Czy wiesz, że…
Ubezpieczenie turystyczne, które wykupujemy wybierając się zagranicę różni się zakresem świadczeń od tego, które obowiązuje na terenie kraju. Polisa podróżna w Polsce dotyczy w głównej mierze nieszczęśliwego wypadku i sprowadza się do tego, że jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Stanie się tak na przykład, jeśli spadniemy z roweru i złamiemy rękę czy nogę. Ubezpieczenie turystyczne, które obowiązuje poza Polską, prócz pokrycia kosztów leczenia zapewnia również transport do kraju, jeśli wymagają tego okoliczności i umożliwia ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie turystyczne?
W ubezpieczeniach turystycznych szczególnie ważny jest ich zakres. Jeśli jesteśmy osobą chorą przewlekle (np. alergia), uprawiającą sporty lub jadącą do pracy zarobkowej musimy uwzględnić takie ryzyka w polisie. Konsekwencją braku rozszerzenia może być odmowa pokrycia kosztów związanych z chorobą lub ich zwrotu po powrocie. Ważnym elementem jest też wysokość sum ubezpieczenia, adekwatna do rejonu, w który jedziemy.
„Choć nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, to oczywistym wydaje się, że rodzaj wypadku czy urazu może być determinowany miejscem, do którego się wybieramy i porą roku. I tak, gdy wybieramy się na narty lub snowboard do Włoch, Czech, Austrii czy na Słowację warto zabezpieczyć się na wypadek urazów będących wynikiem wypadku na stoku. Jadąc na wakacje do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Egiptu albo Grecji warto ubezpieczyć się na wypadek zatrucia, zachorowania czy przeziębienia, choćby wynikającego z nadmiernego używania klimatyzacji. Oczywiście także w czasie wakacji nie powinniśmy zapominać o tym, by mieć wsparcie, jeśli okazałoby się, że będziemy potrzebować pomocy medycznej, gdybyśmy doznali urazu głowy spadając z roweru czy łamiąc rękę.” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz, Wsparcie Ekspertów – Ubezpieczenia. „Gdyby okazało się że w trakcie wypadu na narty do Włoch stłuczemy nogę i będziemy chcieli upewnić się, że nie jest złamana, za prześwietlenie i wizytę w klinice ortopedycznej zapłacimy nawet do 900 EUR, gdybyśmy złamali rękę i byśmy mieli złożony gips to koszt wizyty mógłby sięgnąć nawet ok. 1500 EUR. A tak, w przypadku urazów, koszty leczenia pokrywa ubezpieczenie. Analogicznie jest w sytuacji urazów i zdarzeń, które mają miejsce w czasie wakacji. Będąc w Egipcie gdybyśmy w wyniku zatrucia pokarmowego trafili do gabinetu lekarskiego to musielibyśmy zapłacić za to ok. 100 EUR. A gdyby nasze dziecko w wyniku zatrucia pokarmowego wymagało leczenia szpitalnego, za 2 dni pobytu zapłacilibyśmy nawet do 1000 EUR. Jeśli więc posiadamy ubezpieczenie podróżne, w obu przypadkach koszty pokryje ubezpieczyciel” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz.
Czym różni się ubezpieczenie turystyczne od Karty EKUZ?
Zacznijmy od tego czym jest Karta EKZU, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który daje nam prawo do bezpłatnego leczenia w państwach UE. EKUZ jest dokumentem bezpłatnym i wystawianym oddzielnie każdemu członkowi rodziny. Karta EKUZ daje nam prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, zapewnia świadczenia w placówkach publicznych w takim samym zakresie jak obywatelom danego kraju. Polisa turystyczna z kolei zapewnia dostęp do prywatnych placówek. Dzięki polisie turystycznej można uniknąć też kosztów związanym z ratownictwem czy akcją poszukiwawczą, których to karta EKUZ nie obejmuje w większości przypadków. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku transportu do kraju.
„Zakres leczenia z EKZU jest bardzo ograniczony. Stąd też, jeśli nie mamy pewności czy wykupić ubezpieczenie turystyczne czy bazować jedynie na świadczeniach w ramach karty, warto sprawdzić zakres leczenia na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam też zamieszczone są informacje na temat tego, jakie dokumenty są wymagane do wydania EKUZ. Co ciekawe, z kartą jesteśmy traktowani w służbie zdrowia danego państwa tak samo jak jego mieszkańcy. A to w praktyce oznacza, że jeśli oni ponoszą część kosztów leczenia to i my poniesiemy takie koszty, czyli jeśli oni dopłacają do leczenia szpitalnego, wizyty u lekarza specjalisty, to i my będziemy zobligowani do pokrycia kosztów. Jeśli z przeziębieniem zgłosimy się w USA do przychodni tzw. Walk in Clinic to za wizytę zapłacimy nawet ok. 150 USD, w Niemczech kosztować nas może to ok. 250 EUR. Przykłady można mnożyć. Za wizytę u dermatologa w Japonii, do którego na przykład zgłosimy się z wysypką, zapłacimy ok. 350 USD. Jeślibyśmy mieli ubezpieczenie turystyczne to wyżej wymienione koszty pokryje ubezpieczenie” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz.
Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski obejmuje tzw. nieszczęśliwe wypadki. Często też może obejmować OC w życiu prywatnym. Jeśli chodzi o polisę turystyczną, którą wykupujemy, bo ruszamy poza granice kraju, to obejmuje ona głównie pokrycie kosztów leczenia nagłych zachorowań. Warto wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia możemy mieć zapewnione usługi assistance, czyli pomoc w przypadku różnych zdarzeń jak np. transport do kraju czy zorganizowanie akcji poszukiwawczej bądź ratowniczej. Warto rozszerzyć polisę o tzw. OC w życiu prywatnym, gdybyśmy wyrządzili nieumyślnie szkodę na mieniu bądź osobie.
„W pakiecie assistance możemy dodatkowo mieć zapewnioną pomoc prawną, wsparcie w przypadku opóźnionego lotu czy zagubionego bagażu. Do tego, gdyby coś nam się stało, możemy liczyć na opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi, pomoc w przypadku utraty albo kradzieży dokumentów. OC w życiu prywatnym oznacza, że np. będąc w zagranicznym muzeum, jeśli niechcący uszkodzimy czyjś aparat albo nasze dziecko zniszczy coś w hotelu, to mamy zapewnioną ochronę i to ubezpieczenie pokryje koszty naprawy do kwoty wynikającej z sumy ubezpieczenia” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz.
Jak wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie warto zawrzeć przez pośrednika ubezpieczeniowego. Dzięki współpracy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi uzyskasz dostęp do różnorodnych ofert, różniących się zakresem ubezpieczenia i ceną. Ubezpieczenia za tę samą cenę mogą się bardzo różnić sumą ubezpieczenia, zakresem i opcjami dodatkowymi.
Przeprowadzimy szczegółową ocenę Twoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia, aby skoncentrować się na tym, co należy ubezpieczyć, a jakie elementy ubezpieczenia są zbędne, by nie generować niepotrzebnych kosztów. Na wysokość składki ma wpływ wiele elementów, a najważniejsze z nich, to: suma ubezpieczenia, region, który zamierzasz odwiedzić, rodzaj uprawianych sportów lub pracy i ewentualne choroby przewlekle.
W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie dobierzemy rozwiązanie ubezpieczeniowe obejmujące wszystkie potrzebne elementy, za najniższą składkę.
Jakie dokumenty przygotować?
Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne, by móc wykupić polisę turystyczną? To bardzo proste! Do zawarcia polisy wystarczy jedynie dowód osobisty i od ręki otrzymasz od nas gotową polisę ubezpieczeniową lub link do zdalnego zawarcia polisy online, którą wygodnie opłacisz przelewem bankowym, z odroczonym terminem płatności.
Pytania i odpowiedzi
Mając polisę turystyczną w przypadku, kiedy zdarzy się niespodziewana choroba i potrzebujesz skorzystać z lekarza dzwonisz na podany na polisie numer telefonu bądź inny kontakt podany na dokumencie ubezpieczenia i zgłaszasz taką potrzebę. To TU (Towarzystwo Ubezpieczeniowe) organizuje już wizytę w oparciu o miejsce, w którym jesteś i umawia spotkanie w najbliższej placówce lub dojazd lekarza. W zależności od tego, gdzie jest zawarta polisa w większości przypadków nie ponosisz żadnych kosztów takiej wizyty czy ewentualnych zabiegów. Tymi sprawami zajmuje się już TU. Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że okoliczności nie pozwalają na takie działanie, a nie działać na własną rękę. Warto też posiadać rachunki czy inne dowody, jeśli jakieś koszty pokrywaliśmy sami.
- W przypadku następstw nieszczęśliwego wypadku wypłata następuje po zakończeniu leczenia, kiedy to orzeczony zostanie stopień uszczerbku na zdrowiu.
- W przypadku utraty bagażu/sprzętu sportowego warto mieć potwierdzenie, że takie zdarzenie miało miejsce, np. od policji w przypadku choćby włamania do pokoju hotelowego.
- Jeśli chodzi o OC w życiu prywatnym to wręczamy poszkodowanemu polisę wraz z jej numerem z informacją, żeby skontaktował się z TU i wystąpił o odszkodowanie, za zniszczony sprzęt lub uszkodzenie ciała.
Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach mają ubezpieczenia podróżne, które pokrywają koszty leczenia wynikającego z zachorowaniem na COVID-19. Dlatego też analizując dostępne polisy podróżne, dobrze jest skorzystać z pomocy pośrednika ubezpieczeniowego. Nasz ekspert pomoże Ci dobrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne, którego zakres świadczeń będzie uwzględniał najbardziej popularne zdarzenia w danym kraju.
Jadąc na wakacje czy ferie, chcemy mieć spokojną głowę i cieszyć się wyczekiwanym odpoczynkiem. Podobnie jest z wyjazdami służbowymi, nie chcemy przejmować się dodatkowymi kosztami, które musielibyśmy ponieść w konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń. Warto mieć polisę podróżną, bo daje nam ona ochronę i poczucie finansowego bezpieczeństwa. Więcej, jeśli jeszcze będzie rozszerzona o pakiet assistance i OC w życiu prywatnym zyskujemy dodatkową ochronę bądź pomoc w nietypowych sytuacjach.
Jeśli jesteśmy aktywni, uprawiamy sporty, wybierając polisę w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres ochrony i czy dyscyplina sportowa, którą uprawiamy jest w nim ujęta. Zakres ochrony jest zawarty w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Jeśli danej dyscypliny nie ma na liście wyłączeń, w przypadku kontuzji nie spotkamy się z odmową pokrycia kosztów leczenia. Jeśli zaś sport zostanie uznany za ekstremalny bądź ma status podwyższonego ryzyka to odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Warto także upewnić się czy ubezpieczenie pokrywa koszty ratownictwa, bo mogą one sięgać nawet 5000 EUR.
Ubezpieczenie turystyczne można wykupić dla osoby w różnym wieku. Sam wiek w znaczący sposób wpływa na cenę polisy. Zwykle jest tak, że preferencyjne warunki i zniżki oferowane są osobom do 25 roku życia. Wiek też traktowany jest jako jeden z elementów szacowania ryzyka, stąd zdarza się, że osoby po 60 roku życia mogą spotkać się z wyższą składką za ubezpieczenie.
Informację o tym, jak skorzystać z pomocy mamy zawartą w polisie. Dlatego tak ważnym jest, aby mieć wiedzę, w której części polisy znajduje się taki zapis. Dobrze jest także mieć wpisany nr telefonu eksperta ubezpieczeniowego, który w przypadku zdarzenia, pomoże nam przeprocesować dane zgłoszenie.
Polisa podróżna daje nam ochronę w razie niespodziewanych zdarzeń, które mogą mieć miejsce podczas podróży, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ważnym elementem działania ubezpieczenia podróżnego jest zakres, bo to on determinuje, kiedy i czy ubezpieczyciel pokryje koszty uszczerbku na zdrowiu (złamanie, zwichnięcie), którego możemy doznać czy też koszty leczenia laboratoryjnego, ale także nieplanowane operacje.