Zanim kupisz dom, porozmawiaj ze sprzedającym
Rozmowa między kupującym a sprzedającym jest bardzo istotnym elementem procesu zakupu domu, nieraz decydującym o tym, czy transakcja w ogóle dojdzie do skutku. Kto pyta, nie błądzi, a w tym przypadku zadanie właściwych pytań jest szczególnie istotne, gdyż decyzja, którą podejmiesz, będzie miała wielki wpływ na najbliższe lata Twojego życia. Dlatego warto starannie przygotować się do rozmowy.
Magdalena Krukowska, Nieruchomosci-online.pl
Dlaczego kupujący boją się zadawać pytania?
Nie wszyscy kupujący są skłonni do zadawania pytań w czasie rozmowy ze sprzedającymi. Z czego to wynika?
Niektórzy po prostu nie wiedzą, o co zapytać, zwłaszcza jeśli kupują pierwszą nieruchomość w swoim życiu. Nie są zorientowani w zagadnieniach związanych z nieruchomościami, nie znają się na kwestiach prawnych, gubią się w terminologii itp. Mogą przy tym wstydzić się swojej niewiedzy, więc wolą milczeć niż się z nią zdradzić.
Kolejnym czynnikiem są emocje, które zakłócają obiektywne podejście do tematu. Niektóre osoby są tak podekscytowane perspektywą zakupu, zachwycone potencjalnym przyszłym domem, a czasem nawet już skupione na wyobrażeniach, jak go urządzą, że tracą obiektywizm i zapominają zapytać o kluczowe kwestie.
Zdarzają się też osoby, które pochopnie zakładają, że wszystko za nie załatwi notariusz. Tymczasem kwestie takie jak sprawdzanie stanu technicznego nieruchomości nie należą do obowiązków notariusza. Więcej o tym, czym zajmuje się notariusz i czego za Ciebie nie zrobi, przeczytasz tutaj:
Dlaczego warto pytać?
Wspomniane wyżej czynniki wpływające na zachowanie kupujących są dość zrozumiałe. Warto jednak przełamać opory i opanować emocje, gdyż można na tym wiele zyskać.
Dzięki dokładnym informacjom na temat nieruchomości podejmiesz bardziej przemyślaną decyzję i unikniesz przykrych niespodzianek po zakupie. Zweryfikujesz informacje z ogłoszenia sprzedaży. Sprawdzisz, czy dany dom odpowiada Twoim potrzebom i czy w ogóle warto go brać pod uwagę.
Znajomość warunków zakupu i terminu oddania nieruchomości, a także ewentualnych obciążeń i ograniczeń pomoże Ci lepiej rozplanować działania związane z transakcją i załatwianie formalności, zwłaszcza jeśli zamierzasz sfinansować zakup kredytem hipotecznym.
Masz też podstawy do negocjowania ceny. Jeśli znasz dokładnie cechy nieruchomości (w tym takie, które mogą sprawić, że będzie na nią mniej chętnych), możesz wykorzystać je jako argumenty.
Jak przygotować się do rozmowy?
Aby wiedzieć, o co zapytać i zmniejszyć stres przed rozmową, dobrze przygotuj się do spotkania ze sprzedającym. Przede wszystkim wyszukaj i zbierz wszelkie informacje, które będą Ci potrzebne. Na ich podstawie sformułuj i zanotuj pytania, które zamierzasz zadać.
Przeczytaj dokładnie ofertę sprzedaży interesującego Cię domu. Zastanów się, czy nie brakuje w niej czegoś, co może być dla Ciebie istotne i czy podane informacje nie są wzajemnie sprzeczne.
Jeśli masz już numer księgi wieczystej, starannie przeanalizuj księgę pod kątem formy własności i ewentualnych obciążeń. Jeśli nie masz numeru – pamiętaj (i najlepiej sobie zapisz), by o niego poprosić sprzedającego.
Aby emocje nie zakłóciły Twojej oceny sytuacji, warto podyskutować z inną osobą, która będzie umiała spojrzeć obiektywnie na wybrany przez Ciebie dom (z przyjaciółką, krewnym itp.); najlepiej, by był to ktoś, kto ma już doświadczenie w kupowaniu nieruchomości. Jest szansa, że osoba ta zwróci uwagę na kwestie, które mogłyby Ci umknąć. Dobrze jest też poprosić kogoś bliskiego, by towarzyszył Ci w trakcie oglądania domu i rozmowy ze sprzedającym.
Cennych wskazówek może Ci także udzielić pośrednik obrotu nieruchomościami, jeśli zdecydujesz się z nim współpracować. Więcej informacji o tym, jak może Ci pomóc pośrednik, znajdziesz tutaj:
O co trzeba zapytać?
Specjaliści z rynku nieruchomości, którzy wypowiedzieli się dla portalu Nieruchomosci-online.pl, przedstawili zagadnienia, o które dobrze jest zapytać podczas rozmów ze sprzedającymi. Oto kilka przykładowych kwestii.
- Powód sprzedaży. Szczególnie warto zbadać ten temat, jeśli dotychczasowemu właścicielowi spieszy się ze sprzedażą, gdyż może to wynikać z wad nieruchomości (np. problemów technicznych czy kłopotliwego sąsiedztwa).
- Stan prawny i prawa do dysponowania domem. Czy ewentualne sprawy spadkowe bądź związane z podziałem majątku zostały uregulowane? Czy istnieją jakieś służebności bądź inne prawa stron trzecich, które mogłyby utrudnić korzystanie z domu i działki? Czy dom jest wpisany do rejestru zabytków (to może znacząco ograniczać możliwość jego remontu)?
- Lokalizacja i sąsiedztwo. Co sprzedający uważa za główne atuty okolicy? Czy dostrzega jakieś problemy w otoczeniu i jakie widzi szanse na ich rozwiązanie (weź jednak pod uwagę, że nie wszyscy chcą o tym mówić otwarcie, by nie zniechęcać kupujących)? Kim są sąsiedzi i jakie są relacje sprzedającego z nimi?
- Stan techniczny i wykończenie. Kiedy ostatnio przeprowadzono remonty i jakie? Jeśli w grę wchodzi zakup starszego budynku – jaki jest wiek instalacji, czy były wymieniane? W przypadku nowego domu – jakie jest jego wykończenie i jakich użyto materiałów?
- Koszty utrzymania. Ile wynoszą stałe opłaty i co się na nie składa? Jakie są koszty ogrzewania?
- Przekazanie domu. Kiedy sprzedający może opuścić dom? Czy coś zostanie w nieruchomości?
Checklisty z pytaniami, które możesz wykorzystać podczas rozmów ze sprzedającymi, znajdziesz tutaj: