Mieszkanie dla rodziny z dziećmi – na co zwrócić uwagę?
Szukasz odpowiedniego mieszkania dla swojej rodziny? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, jak znaleźć lokalizację przyjazną rodzinom z dziećmi i na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o budynek, jego otoczenie oraz samo mieszkanie.
Sprawdź, co mówią mieszkańcy
Jeśli interesuje Cię możliwość zamieszkania w konkretnej okolicy, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej od jej mieszkańców. Obserwuj konta i kanały związane z danym osiedlem w mediach społecznościowych, poczytaj wypowiedzi na grupach i forach osiedlowych, zorientuj się, czy wskazują one na ogólne zadowolenie i jakie problemy najczęściej się w nich przewijają. Zwróć szczególną uwagę na spostrzeżenia osób w sytuacji życiowej podobnej do Twojej – czy czują się bezpiecznie, czy uważają daną okolicę za przyjazną rodzinie i czy ich zdaniem jest to dobre miejsce dla nich samych i ich bliskich.
Warto też w miarę możliwości porozmawiać z mieszkańcami osobiście – zapytać ich, co im się w danej okolicy podoba, a co nie, co polecają, a przed czym ostrzegają. Weź pod uwagę, że taka rozmowa może Ci dostarczyć bardziej obiektywnych informacji niż rozmowa z kimś, komu zależy na sprzedaży mieszkania i kto w związku z tym może przemilczać lub bagatelizować problemy, by nie odstraszyć potencjalnych nabywców.
Bezpieczna okolica
Możliwość bezpiecznego poruszania się po okolicy jest kluczowa przy wyborze lokalizacji mieszkania dla rodziny. Warto wybrać miejsce, w którym będzie można bez obaw pozwolić dzieciom na swobodną zabawę przy domu czy samodzielne chodzenie do szkoły i wracanie z niej.
Sprawdź, czy dojście do budynku jest odpowiednio oświetlone, czy ruch uliczny po drodze do miejsc istotnych dla Ciebie i Twoich domowników nie stwarza zagrożenia oraz czy na osiedlu jest monitoring. Najlepiej wybierz się do interesującej Cię okolicy po zmroku i oceń, czy Ty i bliskie Ci osoby czulibyście się tam bezpiecznie, gdybyście mieli wracać do domu wieczorami.
Bez barier i uciążliwości
Zwróć uwagę, czy w rozważanym przez Ciebie miejscu są bariery architektoniczne, które mogą skomplikować życie nie tylko osobom mającym trudności z poruszaniem się (starszym, chorym itp.), ale także rodzicom z wózkami czy młodszym dzieciom. Jest to szczególnie istotne w przypadku tras, po których Ty i Twoi bliscy będziecie się przemieszczać regularnie, np. do sklepu, szkoły czy pracy. Sprawdź, czy nie będzie trzeba pokonywać wielu schodów, czy zapewniono podjazdy, czy wszędzie są chodniki i czy są one równe, czy przejścia dla pieszych są odpowiednio oznakowane. Upewnij się też, czy w bliskiej okolicy nie ma obiektów uciążliwych, generujących hałas bądź zanieczyszczenia (np. zakładów przemysłowych) i czy ich budowa nie jest planowana na przyszłość.
Wszystko, co trzeba, w Twoim zasięgu
Jeśli chodzi o sąsiedztwo budynku, w którym planujesz zamieszkać, ważne jest, by to, z czego Twoja rodzina będzie korzystać na co dzień, znajdowało się jak najbliżej, najlepiej w zasięgu spaceru. Sprawdź przede wszystkim:
jak wygląda dostępność placówek edukacyjnych i opiekuńczych – żłobków, przedszkoli i szkół, w zależności od potrzeb i wieku Twoich dzieci;
jak daleko są miejsca umożliwiające zorganizowanie czasu wolnego, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – tereny zielone, obiekty sportowe itp.;
jakie sklepy i punkty usługowe są dostępne w pobliżu i czy możliwe jest zrobienie codziennych zakupów bez konieczności męczących dojazdów;
gdzie znajdują się placówki medyczne – przychodnia, ewentualnie gabinety lekarzy specjalistów, których Twoja rodzina może potrzebować.
Zorientuj się, jak wygląda dojazd do ważnych dla Ciebie miejsc (np. do pracy), ile trwa, czy na drodze nie tworzą się korki itp. Nawet jeśli stale korzystasz z samochodu, zwróć uwagę, czy w pobliżu jest dostępny transport publiczny i jak często kursuje. Warto, by Twoje dzieci, gdy będą nieco starsze, mogły samodzielnie dojeżdżać do szkoły i na ewentualne zajęcia dodatkowe.
Niezbędne udogodnienia w budynku i jego otoczeniu
Dobrze, by w budynku znajdowała się winda docierająca do każdej kondygnacji (włącznie z parkingiem podziemnym, jeśli takowy jest), gdyż wnoszenie małego dziecka czy ciężkich zakupów po schodach, zwłaszcza na wyższe piętra, zdecydowanie nie jest komfortowe. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli szukasz mieszkania z drugiej ręki, gdyż kiedyś windy nie były standardem.
Dla osób poruszających się samochodem bardzo istotny będzie dostęp do miejsc parkingowych. Zorientuj się, czy miejsca parkingowe są przypisane do mieszkania, czy można jedynie korzystać z ogólnodostępnego parkingu na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”; jeśli to pierwsze – czy miejsca parkingowe są wliczone w cenę mieszkania, czy trzeba za nie dodatkowo zapłacić.
Warto wiedzieć, że od sierpnia 2024 r. w nowych inwestycjach muszą być zapewnione stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ich liczbę określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, natomiast minimalną odległość od zabudowań – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Więcej o miejscach parkingowych i dotyczących ich przepisach przeczytasz tutaj.
Aby nie trzeba było zastawiać cennego miejsca w mieszkaniu wózkiem dziecięcym czy rowerem, przyda się wózkownia i rowerownia w budynku. Bardzo ważna (a na nowych osiedlach wręcz wymagana) jest również obecność placu zabaw.
Place zabaw – nowe przepisy
Warto wiedzieć, że według aktualnych przepisów w każdej nowo budowanej inwestycji, w której znajduje się powyżej 20 mieszkań, musi znaleźć się plac zabaw. Powierzchnia placu jest zależna od liczby mieszkań w inwestycji. Przykładowo, jeśli ma to być 21-50 mieszkań, deweloper musi przewidzieć 1 mkw. placu na mieszkanie, a gdy planowanych mieszkań jest 50-100, plac musi mieć co najmniej 50 mkw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tuż obok (w odległości do 750 m lub w przypadku terenów śródmiejskich 300 m) już znajduje się ogólnodostępny plac zabaw lub gdy w budynku znajduje się sala zabaw nie mniejsza niż 50 mkw. Przepisy te jednak odnoszą się tylko do tych inwestycji, w przypadku których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony po 1 sierpnia 2024 r. Jeśli więc szukasz mieszkania na starszych osiedlach, nie ma gwarancji, że plac zabaw będzie znajdował się w pobliżu. Więcej na temat nowych przepisów dotyczących m.in. placów zabaw przeczytasz w „Ściądze z przepisów” przygotowanej przez dr Agnieszkę Grabowską-Toś we współpracy z Nieruchomosci-online.pl.
Mieszkanie – co sprawdzić?
Jeśli chodzi o liczbę pokoi, w wariancie optymalnym, by domownicy mieli wystarczająco dużo przestrzeni i prywatności, warto, by w mieszkaniu znalazły się: salon, sypialnia rodziców oraz tyle pokojów, ile dzieci. Jeśli ktoś z dorosłych pracuje w domu, przyda się także osobny gabinet do pracy. Dla rodziny 4-osobowej najlepsze będą więc co najmniej 4 pokoje, co przekłada się na metraż minimum 70 mkw. W praktyce jednak nieraz trzeba zadowolić się kompromisem między potrzebami a możliwościami finansowymi. Zdarza się więc, że dzieci dzielą pokój, a sypialnia czy salon staje się także miejscem pracy osoby dorosłej. Takie rozwiązania mogą być zadowalające na początek, ale z czasem brak miejsca stanie się coraz bardziej uciążliwy (gdy dzieci podrosną czy ewentualnie rodzina się powiększy). Zastanów się więc, czy mieszkanie, którego aktualnie szukasz dla swojej rodziny, ma już być tym docelowym, czy bierzesz pod uwagę jego zmianę na większe za kilka czy kilkanaście lat.
Nawet jeśli zdecydujesz się na nieco mniejsze mieszkanie, rozważ, czy jego układ zapewnia domownikom choćby minimum prywatności i umożliwia wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania rzeczy. Nieraz odpowiedni projekt i układ funkcjonalny mogą w znacznym stopniu wynagrodzić niedostatki metrażu.
Zorientuj się, czy cechy mieszkania umożliwiają późniejszą zmianę jego aranżacji, np. usunięcie lub przesunięcie którejś ściany. Takie modyfikacje z reguły możliwe są w budynkach nowych, a w przypadku tzw. wielkiej płyty – zbudowanych w systemach otwartych. Natomiast w przypadku systemów zamkniętych każda ściana jest nośna, więc ingerencja w układ mieszkania nie jest możliwa. Jeśli rozważasz mieszkanie w starszym budynku, sprawdź, w jakim stanie jest instalacja elektryczna. Warto wiedzieć, że kilkadziesiąt lat temu powszechnie stosowano instalacje aluminiowe. Mogły one być wystarczające w tamtych czasach, gdy przeciętna rodzina korzystała ze znacznie mniejszej liczby urządzeń elektrycznych, natomiast obecnie, przy dużym obciążeniu, mogą ulegać częstym awariom, co stwarza zagrożenie i generuje koszty.