Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

ANG SIERPIEŃ 2024

Zbliża się rok szkolny. Wkrótce wielu rodziców otrzyma propozycję ubezpieczenia dziecka w szkole. Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? Co obejmuje? Czy działa poza szkołą? Sprawę komentuje Anna Wąsik, dyrektorka ds.rozwoju ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

W zeszłym roku do polskich szkół uczęszczało ponad 5 mln uczniów i uczennic. Wielu rodziców zdecydowało się na opłacenie tzw. ubezpieczenia szkolnego. Czy jest ono obowiązkowe?

  • Obecnie ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Natomiast zdarzają się sytuacje, gdy jest ono wymagane przez szkoły oraz organizacje pozaszkolne – np. kluby sportowe – w momencie udziału dzieci i młodzieży w wycieczkach lub zawodach sportowychmówi Anna Wąsik, dyrektorka ds.rozwoju ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.
  • Ubezpieczenia szkolne to ochrona związana głównie z szeroko rozumianymi nieszczęśliwymi wypadkami, jak np. uszczerbki, złamania, zwichnięcia, ugryzienia przez zwierzęta, pobyt w szpitalu w wyniku wypadku, ale też choroby, rehabilitacja po uszczerbkach, wypożyczenia sprzętu do rehabilitacji. Warto zwrócić uwagę czy w zakresie ubezpieczenia znajdują się uszczerbki związane z zajęciami sportowymi – czasem są w zakresie, a czasem należy je o ten element rozszerzyć. To szczególnie ważne w przypadku uczniów uczęszczających do klas sportowych lub na zajęcia dodatkowe związane ze sportem – dodaje Anna Wąsik z ANG Odpowiedzialne Finanse.

Czy ubezpieczenie szkolne obowiązuje tylko na terenie placówki?

Wiele osób, decydując się na ubezpieczenie szkolne obawia się, że nie będzie ono działać poza terenem placówki oświatowej. 

  • Niepotrzebnie. Polisy na skutek nieszczęśliwych wypadków działają całą dobę, w każdym miejscu na świecie. Oznacza to, że dzieci są objęte ochroną ubezpieczenia bez względu na to, czy są w szkole, poza nią, na wycieczce czy wakacjach. Choć taka polisa często nazywana jest polisą szkolną, to chroni osobę ubezpieczoną zarówno w szkole, jak i w życiu prywatnym przez cały rok, czyli także podczas wakacji – zauważa dyrektorka ds. rozwoju ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.

Wypłata odszkodowania

Wypłaty świadczeń są realizowane maksymalnie do 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia.  Jeśli roszczenie jest zgłoszone prawidłowo i dane zdarzenie jest w zakresie umowy, klient bez przeszkód otrzyma wypłatę za wskazane zdarzenie. Oczywiście Ubezpieczyciel może poprosić o dodatkowe dokumenty np. wypis ze szpitala czy dokumentację medyczną po zdarzeniu.