Czy zakup domu pod miastem może się bardziej opłacać niż zakup mieszkania w mieście?

ANG CZERWIEC 2024

Wysokie ceny mieszkań w dużych miastach i potrzeba większej przestrzeni życiowej skłaniają wiele osób do poszukiwania nieruchomości w mniejszych miejscowościach. W niektórych lokalizacjach za cenę mieszkania w centrum miasta można kupić dom w sąsiadującej gminie. Jednak to, czy zakup domu za miastem okaże się dla Ciebie opłacalny, zależy nie tylko od ceny i cech samej nieruchomości, lecz także od innych czynników, m.in. Twojej sytuacji życiowej oraz dostępności infrastruktury w interesującym Cię miejscu. Co przemawia za zakupem domu pod miastem? Jeśli interesuje Cię nowy dom od dewelopera, największe szanse na znalezienie tego właściwego są poza granicami dużego miasta, ale niedaleko niego.

Nowe budownictwo skupia się głównie w powiatach otaczających miasta z rozwiniętym rynkiem pracy (więcej na ten temat tutaj). Natomiast w dużych miastach mniej się buduje, bo trudniej o grunty. Dlatego w gminach podmiejskich jest większy wybór, a zatem większe prawdopodobieństwo trafienia na dom dostosowany do Twoich potrzeb. Argumentem na korzyść domów poza granicami dużych miast są nieraz niższe ceny za metr kwadratowy, choć zależy to od konkretnej aglomeracji i miejscowości.

Przeanalizujmy przykładowe dane z Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl z marca 2024, dotyczące cen transakcyjnych nieruchomości na rynku wtórnym. Jeśli np. bierzesz pod uwagę Białystok i okolice, za metr kwadratowy domu w miejscowościach takich jak Łapy czy Czarna Białostocka możesz zapłacić mniej niż połowę tego, co w przypadku mieszkania w Białymstoku. Zakup domu w niektórych gminach w otoczeniu Warszawy, np. Radzyminie, Wołominie czy Kobyłce, może być również znacznie korzystniejszy finansowo niż zakup mieszkania w samej stolicy. W pewnych lokalizacjach możliwe jest nawet kupienie dość dużego domu pod miastem za cenę niewielkiego mieszkania w stolicy województwa. Trudno obecnie (w czerwcu 2024 r.) wyrokować, jak ceny domów (także w porównaniu do mieszkań) będą się przedstawiały w najbliższej przyszłości. Eksperci z rynku nieruchomości, którzy wypowiadali się w badaniu INPON z I kwartału 2024 r., podkreślali, że na rynku panuje nastrój wyczekiwania, co jest aktualne także obecnie.

Program Bezpieczny Kredyt 2% już się zakończył, a zapowiadany program Kredyt #naStart jak dotąd nie został uruchomiony i nie wiadomo do końca, jakie będą jego ostateczne kryteria oraz jak istotny okaże się jego wpływ na ceny nieruchomości. Jednak we wspomnianym badaniu INPON aż 60 proc. ankietowanych pośredników przewidywało, że w kolejnym kwartale wzrosną ceny mieszkań większych niż kawalerki, podczas gdy wzrosty cen domów zakładało 40 proc. respondentów, a 46 proc. twierdziło, że pozostaną one bez zmian. Jest więc prawdopodobieństwo, że na rynku będzie coraz więcej domów o cenach konkurencyjnych wobec cen większych mieszkań.


Dom za miastem – dla kogo?

Na opłacalność zakupu nieruchomości i satysfakcję z niego składa się jednak wiele czynników. To, czy wybór domu poza miastem okaże się dla Ciebie korzystny, zależy w znacznym stopniu od indywidualnej sytuacji, stylu życia i preferencji.

Jakie kwestie warto przeanalizować, zanim zdecydujesz się na taki zakup?

  1. Koszty wyposażenia i utrzymania domu.
    Czy bierzesz pod uwagę dom nowy, czy starszy? O jakim metrażu? Jakie nakłady finansowe będą potrzebne, żeby można było się do niego wprowadzić? Jakie mogą być przybliżone koszty utrzymania domu o preferowanych przez Ciebie parametrach i czy nie będą zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu? Rozważ nie tylko sytuację obecną, lecz także plany i perspektywy na przyszłość, z uwzględnieniem ewentualnych zmian sytuacji finansowej i rodzinnej.
  2. Potrzeby w zakresie dojazdów.
    Czy pracujesz zdalnie, czy w siedzibie pracodawcy? Czy lubisz atrakcje miejskiego życia, czy wolisz spędzać czas wolny we własnym domu i ogrodzie? Jakiej infrastruktury (np. punktów usługowych, przedszkoli, szkół, placówek medycznych) potrzebujesz najczęściej i czy jest ona dostępna w interesującym Cię miejscu?
  3. Mobilność i transport.
    Czy masz samochód lub planujesz go kupić? Jakie byłyby koszty i czas dojazdów do miejsc, do których najczęściej potrzebujesz dotrzeć? Czy w danym miejscu dostępny jest transport publiczny, a jeśli tak, jak często kursuje? Może to mieć znaczenie nawet dla osób zmotoryzowanych – na wypadek sytuacji awaryjnych, gdy nie będzie można skorzystać z samochodu. Sprawdź też, jakie inwestycje związane z transportem są planowane w interesującej Cię miejscowości
    albo jej okolicach. Może się okazać, że nawet jeśli obecnie dojazdy do większego miasta są kłopotliwe, w niedalekiej przyszłości w pobliżu powstanie np. obwodnica albo stacja kolei podmiejskiej, która bardzo je ułatwi.