Przejdź do treści Tłumacz Migam

Jak wygląda dziś rynek kredytów hipotecznych?

PATRYK NOWAK MAJ 2024

Rynek nieruchomości pośrednio lub bezpośrednio dotyczy wszystkich nas także wśród wielu budzi dużo emocji. Nieruchomości są także jednym z najpopularniejszym wehikułem dla oszczędności, a także aktywem inwestycyjnym.

Znaczna większość ludzi planująca zakup nieruchomości wspiera się kredytem hipotecznych zatem jego cena i dostępność jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje potencjalnych kupujących. 

Na skutek cyklu podwyżek podstawowej stopy referencyjnej zapoczątkowanego w 3Q 2021 r. mamy aktualnie najwyższy poziom oprocentowania kredytów hipotecznych od przeszło 20 lat. Jest to jedna z głównych przeszkód w zakupie, ponieważ wiele osób nie posiada zdolności kredytowej na odpowiednią kwotę lub nie stać ich na płacenie wysokiej raty.

W lipcu ubiegłego roku do oferty banków wszedł preferencyjny kredyt na zakup nieruchomości w programie „Bezpieczny Kredyt 2%”. Umożliwił on zakup swojego pierwszego mieszkania wielu osobom, które na skutek podwyżki stóp procentowych straciły taką możliwość. Efektem ubocznym programu był znacznie szybszy niż zakładano wzrost cen nieruchomości. Środki przewidziane w budżecie na rok 2024 zostały w całości wykorzystane w 2023 co sprawiło, że program został wstrzymany. 

Aktualnie dostępne na rynku mamy kredyty z przejściowo stałą stopą procentową dzięki temu przez 60 miesięcy rata kredytu nie ulega zmianie.

A jak z dostępnością?

Od 2011 dochody i zdolność kredytowa rosną razem z cenami nieruchomości. Po dynamicznym wzroście kosztu kredytu na przełomie 2021 i 2022 dostępność kredytu w stosunkowo krótkim czasie się odbudowała mimo dwukrotnie wyższego kosztu odsetkowego.

Przyglądając się bliżej kwestii dostępności kredytu na dzień dzisiejszy jedna osoba w wieku 30 lat, bez dodatkowych zobowiązań, dysponująca wkładem własnym na poziomie ok. 20% oraz przedstawiająca akceptowany przez bank dochodu wysokości najniższej krajowej (3221,98 zł.), może liczyć w przybliżeniu na kwotę rzędu 175 000 zł.

Obecnie sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda stabilnie. Według zapowiedzi prezesa NBP i przewodniczącego Radu Polityki Pieniężnej Adama Glapińskiego stopy procentowe przynajmniej do końca 2024 pozostaną bez zmian, a pierwsze obniżki mogą pojawić się w 2025. Efektem jest przewidywalność ofert i cen co przy wzroście wynagrodzeń prawdopodobnie skłoni więcej osób do zakupu zamiast najmu lub zamiany obecnego lokum na większe.