Młodzi dorośli u pośrednika kredytowego

ANG KWIECIEŃ 2024

Co druga osoba w wieku 18 – 35 lat skorzystała z pomocy pośrednika przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, a 90 proc. z nich ponownie skorzystałoby z ich usług – wynika ze wspólnego raportu Grupy ANG i BIK. Młodzi kredytobiorcy najbardziej cenią u pośredników jasne i uczciwe przedstawienie dostępnych ofert, zaś najbardziej nie lubią zachęcania do zakupu.

  • Raport “Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” analizuje postawy Polek i Polaków w wieku 18-35 lat wobec sposobów finansowania ważnych projektów życiowych.
  • Duża część młodych osób skorzystała w tym obszarze z profesjonalnej pomocy – 30 proc. przy kredycie gotówkowym i 49 proc. przy kredycie hipotecznym. Zdecydowana większość z nich zrobiłaby to ponownie, a co piąta osoba, która starała się o kredyt samodzielnie, następnym razem skorzysta ze wsparcia.
  • Wśród badanych dominuje neutralne nastawienie do pośredników finansowych, choć dość powszechne jest przekonanie, że mogą oni oferować klientkom i klientom  produkty na siłę. 

W zeszłym tygodniu rząd przedstawił założenia programu Mieszkanie #naStart, nazywany potocznie kredytem 0 procent. Polega on na państwowym wsparciu spłaty kredytów hipotecznych dla osób, które dzięki temu nabędą swoją pierwszą nieruchomość. Ma on zastąpić dotychczasowe programy rządowe, poprawić pozycję kredytobiorców i przyczynić się do przełamania trudnej sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju, która dotyka młodych Polaków. Według danych Eurostatu 49 proc. osób w wieku 18-34 lat mieszka wciąż z rodzicami, co jest jednym z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. 

Sytuacja finansowa młodych dorosłych jest jednak bardziej złożona, by zmieniła ją sama poprawa dostępności kredytów. Analizuje ją nowy raport “Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” przygotowany wspólnie przez BIK i Grupę ANG. Pokazuje on m.in., że osoby, które z racji wieku zaraz będą samodzielnie zarządzać budżetami domowymi lub właśnie przejęły za nie odpowiedzialność, często przeszacowują swoją zdolność do spłaty kredytu i są skłonne dążyć do zdobycia środków na ważne inwestycje “za wszelką cenę”. 

Przy dotychczasowych rządowych programach wsparcia kredytobiorców widzieliśmy duży wzrost zainteresowania oraz liczby składanych wniosków kredytowych. Zaciąganie kredytu hipotecznego “na siłę”, nawet przy wsparciu, jakie oferuje program #naStart, może pociągać za sobą negatywne skutki w przypadku zmiany sytuacji ekonomicznej. Program Mieszkanie #naStart skierowany jest do osób młodych, dlatego ich podejście do zaciągania zobowiązań finansowych, w tym hipotecznych, będzie odgrywać dużą rolę w najbliższych miesiącach

mówi Katarzyna Dmowska, wiceprezeska Grupy ANG.

Do pośrednika finansowego w sprawach o dużej wartości (życiowej)

Mimo stosunkowo niedużego doświadczenia w obszarze finansów osobistych, aż 70 proc. młodych dorosłych starając się o kredyt gotówkowy, zdecydowała się zrobić to samodzielnie i nie korzystała z pomocy pośrednika kredytowego. Najczęstszym powodem, wyrażonym przez 38 proc. badanych, było przekonanie, że są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. 23 proc. przyznaje, że nie przyszło im do głowy poprosić o pomoc pośrednika kredytowego, a 18 proc. nie miało czasu na takie konsultacje. Obawa przed dodatkowymi kosztami czy brak zaufania do pośredników kredytowych występowały znacznie rzadziej – tylko u co dziesiątej respondentki lub respondenta. 

– To pokazuje, że podejście ANG jest potrzebne. Od lat edukujemy w kwestii odpowiedzialnego podejścia do finansów i walczymy z tzw. missellingiem, czyli sytuacją, gdy ktoś sprzedaje coś, czego klient nie potrzebuje, na co go nie stać, za niegodziwą cenę albo czego nie rozumie – podkreśla Katarzyna Dmowska, wiceprezeska Grupy ANG.

– To pokazuje, że podejście ANG jest potrzebne. Od lat edukujemy w kwestii odpowiedzialnego podejścia do finansów i walczymy z tzw. missellingiem, czyli sytuacją, gdy ktoś sprzedaje coś, czego klient nie potrzebuje, na co go nie stać, za niegodziwą cenę albo czego nie rozumie

podkreśla Katarzyna Dmowska, wiceprezeska Grupy ANG.



1.png


Sytuacja wygląda inaczej w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. W tym wypadku skłonność młodych dorosłych do konsultacji z pośrednikiem finansowym jest wyraźnie większa – skorzystała z niej co druga osoba (49 proc.) spośród spłacających taki kredyt. Co ciekawe, aż 90 proc. z nich deklaruje, że biorąc kolejny kredyt na nieruchomość, skorzysta ponownie z pomocy pośrednika kredytowego. Jednocześnie co piąta osoba (21 proc.), która kredyt na mieszkanie wzięła samodzielnie, wskazuje, że następnym razem skorzysta z profesjonalnego wsparcia. 

2.png
3.png
4.png

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego często nie jest postrzegane jako decyzja konsumencka, związana z dużymi zakupami, takimi jak na przykład samochód, ale jako kluczowa i ważna decyzja, która będzie miała bardzo duży wpływ na życie kredytobiorców, ich plany na przyszłość np. podjęcie decyzji o zmianie pracy, narodzinach dziecka itp. Nic dziwnego więc, że w takich przełomowych momentach zwykle konsultujemy się z ekspertami i ekspertkami. Dzięki temu powinniśmy uniknąć podjęcia błędnej decyzji, z której skutkami będziemy się borykać długie lata

tłumaczy Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający Grupy ANG. 

Duże zaufanie do wiedzy ekspertów

Raport pokazuje również, w jakich czynnościach związanych ze staraniem się o kredyt młodzi dorośli mogą potrzebować fachowej pomocy. Najczęściej wymienianą czynnością (81 proc. odpowiedzi) jest sprawdzenie nieuregulowanych długów w Rejestrze dłużników. Z kolei 3/4 badanych skorzystałoby ze wsparcia przy analizie ich kosztów życia – przy obecnym poziomie dochodów oraz w sytuacji ewentualnego pogorszenia się sytuacji finansowej.  2/3 respondentek i respondentów dzięki rozmowie z pośrednikiem chciałoby się dowiedzieć, czy stać ich na kredyt. 

5.png

Ankietowani doceniają wiedzę pośredników kredytowych. Chwalą sobie także ich wpływ na przyspieszenie i uproszczenie całej procedury przyznawania kredytu. Natomiast obawiają się, że pośrednicy będą oferować im produkty na siłę. Ogólnie wśród młodych dorosłych dominuje neutralne nastawienie do nich.


Badanie „Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” powstało w ramach współpracy BIK z Grupą ANG. Firmy łączy idea odpowiedzialności oraz edukacja i promowanie świadomości finansowej społeczeństwa, a w szczególności osób, które dopiero wkraczają w świat finansów.

Badanie przeprowadzono w listopadzie 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1023 dorosłych Polek i Polaków w wieku 18-35 lat, zrealizowane techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Autorką badania jest dr hab. Katarzyna Sekścińska, Adiunkt w Katedrze Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.