Dlaczego warto korzystać z faktoringu cichego?

Faktoring cichy zwany jest też faktoringiem tajnym, ukrytym, niejawnym lub faktoringiem z cesją cichą. Polega na finansowaniu przez firmę faktoringową (faktora) niewymagalnych faktur, czyli takich, których termin płatności jeszcze nie nadszedł.  Przedsiębiorca wystawia faktury, faktor przelewa przedsiębiorcy środki (75% kwoty faktur brutto) w dniu ich wystawienia. Kontrahenci regulują swoje zobowiązania zgodnie z podanym na fakturze terminem.

Zalety cichego faktoringu 

Z powyższego wynika, że podstawową korzyścią dla przedsiębiorcy płynącą ze stosowania faktoringu cichego jest możliwość zaoferowania kontrahentom wydłużonego terminu płatności za zakupione produkty z jednoczesnym otrzymaniem zapłaty za dane faktury w dniu ich wystawienia. 

Dla kogo faktoring cichy? 

Faktoring cichy to usługa kierowana do przedsiębiorców, którzy nie chcą informować swoich kontrahentów, że zdecydowali się skorzystać z zewnętrznego finansowania. W tej sytuacji kontrahenci nie są informowani o przeniesieniu wierzytelności (cesji), płacą za faktury w taki sposób jak dotychczas, a przedsiębiorca zobowiązany jest do przelania środków na konto faktora. 

Główne zalety faktoringu cichego to: niższe koszty i łatwiejszy dostęp w porównaniu z kredytem lub pożyczką, finansowanie już od jednej faktury, wysoki limit faktoringowy, brak opłat za niewykorzystany limit, prowizja płatna z dołu. 

Jest wiele powodów dlaczego warto korzystać z faktoringu cichego, można do nich zaliczyć również  obawy przed pogorszeniem relacji biznesowych, gdyż faktoring cichy pozwala zachować pełną dyskrecję i utrzymać pozytywną kooperację. 

Cesja wierzytelności a faktoring cichy 

Głównym powodem, dla którego nie można skorzystać z faktoringu jawnego i trzeba szukać rozwiązania w faktoringu ukrytym, jest zapis o zakazie cesji wierzytelności stosowany niekiedy przez kontrahentów.  W Polsce prawo przewiduje domyślną zgodę na cesję wierzytelności zatem jej zakaz musi zostać zapisany.

Cesja wierzytelności pozwala zgodnie z prawem przepisać dług na innego właściciela. Długotrwale istniejące długi nie są niczym dobrym zarówno dla kontrahentów, jak i dla przedsiębiorcy. Poprzez zbyt długie oczekiwanie na spłatę należności, może pojawić się problem z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań. 

Branża, w której bardzo często stosuje się faktoring cichy jest budownictwo. Z jednej strony wynika to z wielkości projektów i inwestycji finansowych. Z drugiej z powszechnie stosowanego w umowach zakazu cesji.

Dodatkowo korzystanie z tej formy faktoringu ogranicza czynności formalne przedsiębiorcy, który nie musi czekać na akceptację rozliczeń faktoringowych przez kontrahentów. Zatem faktoring cichy sprawdza się w sytuacjach, gdy firma potrzebuje szybkiego finansowania i nie chce powiadamiać o tym swoich kontrahentów.

Wartością dodaną faktoringu cichego dla przedsiębiorcy i najważniejszym czynnikiem, na podstawie którego podejmowana jest decyzja o uruchomieniu finansowania w formie faktoringu cichego jest wiarygodność finansowa. Faktor dając zgodę na tego rodzaju faktoring ocenia sytuację finansową przedsiębiorcy, opierając się wyłącznie na ocenie wypłacalności faktoranta (przedsiębiorcy). Faktoring cichy zatem pozwala zachować pełną dyskrecję i utrzymać pozytywną kooperację. Dodatkowo wydatki związane z korzystaniem tej formy finansowania (prowizje, odsetki) przedsiębiorca może odliczyć od podatku. Faktoring cichy ma charakter pożyczki ze względu na brak zgody na cesję wierzytelności. Jednak przy księgowaniu tych usług trzeba pamiętać, że usługi faktoringowe uwzględniają VAT.

Słowniczek 

Faktoring cichy: wymiana faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności na gotówkę, bez informowania o tym kontrahenta.