Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny powyżej 26 roku życia. Czy mogę dopisać dziecko do ubezpieczenia?

ANG PAŹDZIERNIK 2022

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne to świadczenie, które przysługuje praktycznie każdemu. Istnieje przynajmniej kilka prostych sposobów, aby je uzyskać. Jest to możliwe, nawet jeśli jesteś osobą bezrobotną i chcesz ubezpieczyć swoje dzieci lub potrzebne jest Ci ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia, np. gdy skończysz studia. Co trzeba zrobić, aby zapewnić ubezpieczenie zdrowotne sobie i najbliższym?

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne i jaki masz wybór jako klient?

Osoba mająca ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do świadczeń zdrowotnych, których celem jest zapobieganie chorobą, ochrona przed skutkami chorób oraz leczenie. W Polsce dostępne są tzw. ubezpieczenia państwowe, które opisuje, chociażby portal ezdrowie.gov.pl włącznie z wytycznymi dotyczącymi bezpłatnego leczenia.

Drugą możliwością lub uzupełnieniem powyższych usług jest dobrowolne (prywatne) ubezpieczenie zdrowotne, które można wykupić w firmach ubezpieczeniowych. W zamian za opłacaną składkę ubezpieczeniową, osoba ubezpieczona otrzymuje dostęp do określonych usług medycznych – zależnych od oferowanego zakresu ubezpieczenia oraz placówek medycznych.

Kto jest członkiem rodziny?

Rządowy portal pacjent.gov.pl wyjaśnia, co oznacza określenie „członek rodziny”, którego możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. 

  • własne dziecko, dzieci;
  • dziecko żony lub męża;
  • dziecko przysposobione;
  • własny wnuk, wnuczka;
  • dziecko obce, dla którego jesteś rodziną zastępczą;
  • dziecko obce, które przebywa w Twoim Rodzinnym Domu Dziecka;
  • dziecko obce, dla którego jesteś opiekunem prawnym;
  • Twój mąż lub Twoja żona;
  • wstępni, czyli m.in. dziadkowie czy rodzice, którzy mieszkają z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Na wspomnianym portalu pacjenta pojawia się ważny cytat: „Wszystkie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Ale rodzice mają obowiązek zgłoszenia dzieci do ubezpieczenia”. 

Powyższe informacje potwierdza artykuł 193 Ustawy zdrowotnej, w punkcie szóstym informuje, że osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny, który nie ma żadnego innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli tego nie zrobi, podlega karze grzywny.


Przeczytaj także: Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?


Jak ubezpieczyć dziecko?

Pociechę może ubezpieczyć jeden z pracujących rodziców lub opiekun prawny mający zatrudnienie. Jeżeli żadna z wymienionych osób nie pracuje, to do ubezpieczenia dziecko może zgłosić babcia lub dziadek. Z kolei bezrobotni rodzice, którzy zarejestrowali się w Urzędzie Pracy, także mogą otrzymać świadczenie dla dziecka.

Jeżeli oboje rodzice są bezrobotni to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub szkoła mają możliwość zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Oczywiście o takiej sytuacji należy poinformować powyższe instytucje. Mogą to zrobić rodzice lub opiekunowie prawni.

Rodzic lub opiekun wskazują w formularzu placówkę odpowiedzialną za ubezpieczenie dziecka np. MOPS, szkołę czy zakład pracy, a następnie sporządzają zgłoszenie i kierują je do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje je i zatwierdza, co oznacza przyznanie świadczenia.

Babcia i dziadek ubezpieczą wnuczęta

Dziadkowie mogą zapewnić ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny, a nawet swoim wnukom. W takiej sytuacji babcia lub dziadek mogą zgłosić wnuczęta do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieją jednak pewne ograniczenia:

  • ubezpieczenie zdrowotne obejmuje osoby, które nie skończyły 18 lat;
  • ubezpieczenie zdrowotne obejmuje osoby, które nie skończyły 26 lat, pod warunkiem że uczą się w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, studiują, uczą się w szkole doktorskiej;
  • bez ograniczenia wieku – sytuacja, gdy wnuczek lub wnuczka mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub równoważne.

Czy emeryt może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny? 

Senior może zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego innego członka rodziny. Potwierdzają to obowiązujące regulacje, które dopuszczają taką możliwość. Takie rozwiązanie może przydać się w różnych losowych sytuacjach. Dla przykładu ubezpieczenie zdrowotne po studiach przyda się osobom, które jeszcze nie znalazły pracy. Warto wiedzieć, że wówczas można liczyć na pomoc seniorów.

7-dniowy termin na zgłoszenie lub wyrejestrowanie członka rodziny

Formalności z załatwieniem ubezpieczenia zdrowotnego dla niepracującego członka rodziny trzeba sfinalizować w 7 dni od momentu, gdy:

ZgłoszenieWyrejestrowanie
powstał nowy tytuł do ubezpieczenia – m.in. gdy zmienisz pracodawcę lub otworzysz własną działalnośćtytuł do ubezpieczenia przestał być aktualny – zakończysz pracę w danej firmie lub zamkniesz działalność gospodarczą
członek rodziny straci tytuł do ubezpieczenia – np. zwolni się z pracyczłonek rodziny stracił ten status – bliski znajdzie zatrudnienie
urodzi Ci się dzieckodziecko osiągnie pełnoletność i zakończy naukę
dziecko będzie miało własny tytuł ubezpieczenia np. podczas pracy sezonowej lub gdy otrzyma stypendium sportowe

Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny pracownika zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Sytuacje losowe mogą sprawić, że takie świadczenie może być potrzebne nagle. Warto więc zadbać, aby w przedstawionych wyżej sytuacjach zmieścić się w terminie 7 dni z formalnościami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Ty lub członek Twojej rodziny jesteście objęci ubezpieczeniem.

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia?

Jeśli członek rodziny nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu, np. gdy prowadzi działalność gospodarczą lub jest zatrudniony jako pracownik, to możesz zgłosić go:

  • u swojego pracodawcy, jeśli pracujesz;
  • do ZUS na formularzu ZUS ZCNA, jeśli prowadzisz firmę;
  • w Urzędzie Pracy, jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym;
  • wniosek w NFZ o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, a później w ZUS na formularzu ZUS ZCNA, jeśli ubezpieczasz się dobrowolnie.

Warto pamiętać, aby zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia po każdej zmianie pracy lub formy zatrudnienia u obecnego pracodawcy. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, że bliscy byli już raz zgłaszania do ubezpieczenia. Unikniesz w ten sposób rozczarowania, gdy będziesz musieć skorzystać z wizyty u lekarza w publicznej placówce.

Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia

Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia mogą zapewnić dziecku rodzice, dziadkowie, ale możesz uzyskać je we własnym zakresie. Co należy zrobić?

Ubezpieczenie zdrowotne po studiach jest bardzo ważne dla każdej osoby, ponieważ umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. Jeśli odebrałaś lub odebrałeś dyplom uczelni wyższej i nie pracujesz, to zarejestruj się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Dzięki temu uzyskasz dostęp do świadczeń publicznej służby zdrowia.

Masz też możliwość wykupienia polisy i dostępu do usług medycznych w prywatnym ośrodku zdrowia. Wynika z tego, że ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia jest stosunkowo łatwo uzyskać, zarówno w ramach publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia.

Ubezpieczenie zdrowotne niepracującego członka rodziny

Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym jest niepracujący członek rodziny, który potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego, to można je uzyskać na kilka różnych sposobów. Bliski może zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, co upoważni go do korzystania z publicznej służby zdrowia.

Istnieje możliwość, aby dodać członka rodziny do ubezpieczenia w pracy. Wymaga to załatwienia kilku formalności w postaci wypełnienia formularzy, co jest proste i szybkie. Alternatywą jest możliwość wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego dla niepracującego członka rodziny. 


Dowiedz się: Jak wybrać polisę ubezpieczeniową? 


Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – koszt

Dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest darmowy. Oznacza to, że nie musisz płacić za pewną grupę świadczeń, jak np. przyjazd karetki. Łatwo się domyślić, że taki wyjazd to koszt dla placówki medycznej, a mimo tego osoba objęta ubezpieczeniem nie musi zapłacić za tę usługę. W przypadku prywatnej opieki, jej zakres uzależniony jest od wariantu opłacanego pakietu medycznego.

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny powyżej 26 roku życia

Istnieje wiele możliwości, aby zapewnić ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny. Co więcej, w wielu przypadkach jest to ustawowy obowiązek. Jego niedopełnienie może skutkować nałożeniem na Ciebie kary grzywny. Jednak bardziej od niej motywować powinna Cię chęć zapewnienia sobie i bliskim ochrony.