6 powodów, dla których warto skorzystać z usług pośrednika finansowego

JOLANTA GRABOWSKA PAŹDZIERNIK 2022

Finanse to dziedzina, na której nie każdy musi się znać. Oczywiście zawsze można poszerzać swoją wiedzę, ale tempo życia i obowiązków często nam na to nie pozwala. Zdarzają się momenty w życiu, że trzeba się z tym tematem zmierzyć. Na przykład wtedy, gdy chcemy kupić mieszkanie czy wybudować dom na kredyt. Także gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki na nieoczekiwane wydatki. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert? Na co zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Pytań jest wiele. Z pomocą przychodzi pośrednik finansowy. Podajemy 6 powodów, dla których warto skorzystać z takiej konsultacji.

Co to jest pośrednictwo finansowe?

Na początek warto wiedzieć na czym polega pośrednictwo finansowe. Wbrew pozorom nie każda firma może się tak określić.

Usługi pośrednictwa finansowego w zakresie pośrednictwa kredytów hipotecznych, kredytów konsumenckich może świadczyć wyłącznie podmiot, który uzyskał zezwolenie i wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pośrednictwo finansowe obejmuje także usługi ubezpieczeniowe. Aby móc je oferować należy posiadać pełnomocnictwo do zawierania umów ubezpieczenia lub umów gwarancji w imieniu danego towarzystwa ubezpieczeniowego, wpis do rejestru agentów, prowadzonego także przez KNF.

Ponadto działalność pośrednika finansowego w ww. zakresie regulują ustawy, i to aż cztery.  W zakresie pośrednictwa kredytów hipotecznych jest to ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Z kolei w zakresie pośrednictwa dotyczącego konsumenckich kredytów gotówkowych jest to ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Jeśli chodzi o ubezpieczenia reguluje je ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń. Jest także ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (w zakresie pośrednictwa inwestycyjnego).

Jeśli decydujemy się więc na skorzystanie z kredytu hipotecznego, gotówkowego, czy też wykupienia ubezpieczenia najprostszą opcją jest udanie się do banku, w którym mamy konto lub do ubezpieczyciela, z którego usług już korzystaliśmy. Ale może okazać się, że konkurencja posiada lepsze warunki, bardziej dla nas korzystne. I tutaj zaczyna się rola pośrednika.

Podajemy 6 powodów, dla których warto skorzystać z takiej konsultacji.

1. Pośrednik finansowy posiada dogłębną wiedzę w dziedzinie finansów

Pośrednik finansowy posiadający wymagane zezwolenia pośredniczy pomiędzy klientem a bankiem bądź towarzystwem ubezpieczeniowym. Osoby zajmujące się pośrednictwem – ekspertki, eksperci finansowi posiadają szeroką wiedzę z tego zakresu. Są bardzo dobrze zorientowani w kwestii produktów i usług oferowanych przez poszczególne instytucje finansowe. Na rynku działa ich obecnie kilkadziesiąt – stąd tak trudno podjąć samodzielnie decyzję. Dlatego jeśli poszukujesz kredytu hipotecznego, gotówkowego bądź ubezpieczenia – nie szukaj na własną rękę. Lepiej powierzyć te kwestie ludziom znającym branżę i mającym kompleksową wiedzę.

2. Pośrednik finansowy działa sprawnie i skutecznie dzięki cyfrowym narzędziom

Pośrednicy finansowi mają do dyspozycji narzędzia, aplikacje cyfrowe, dzięki którym są w stanie szybko i skutecznie przeszukać dziesiątki ofert kredytowych i ubezpieczeniowych. Są to między innymi porównywarki hipoteczne, gotówkowe, ubezpieczeń komunikacyjnych czy nieruchomości. Dodatkowo są oni w stałym i bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami różnych banków czy towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu na bieżąco wiedzą o wszelkich zmianach, wymaganiach i warunkach dla poszczególnych rodzajów kredytów czy innych usług i produktów finansowych.

3. Z pośrednikiem finansowym zaoszczędzisz czas i pieniądze

Poszukiwanie ofert na kredyty, ubezpieczenia zajmuje Twój cenny czas. Zmieniające się oferty, czasowe promocje – można się w tym pogubić. Wiedzę tę ma pośrednik i jego ekspertki i eksperci finansowi. Doskonale znają stawki, marże, promocje i wymagania poszczególnych banków. Są w stanie wynegocjować dla nas najlepszą ofertę, ponieważ bardzo dobrze orientują się w ofertach dziesiątek instytucji finansowych.

Dla przykładu – standardową marżę banku można obniżyć poprzez skorzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez bank np. ubezpieczenia na życie czy nieruchomości ( o ile zawiera to dana oferta banku). Dobry przykład takiej sytuacji mamy w jednym z banków,  który oferuje marżę standardową na poziomie 2,60 proc.  z możliwością obniżki do poziomu 1,50 proc.  lub 1,70 proc. pod warunkiem, że klient skorzysta np. z dodatkowych produktów. Znaleziony z pośrednikiem finansowym kredyt hipoteczny, gotówkowy, ubezpieczenie to gwarancja tego, że otrzymamy najlepszą możliwą ofertę. A to z kolei oznacza, że w naszej kieszeni zostaje dodatkowy budżet. Nie wspominając o czymś o wiele bardziej cennym, czyli zaoszczędzonym czasie.

4. Formalności i papierologia? Z pośrednikiem finansowym masz to z głowy

Kiedy ekspertka lub ekspert finansowy pozna już naszą sytuację, możliwości i potrzeby kolejnym krokiem jest wybór oferty. Po dokonaniu wyboru mogą zacząć się przysłowiowe schody związane z wypełnianiem wniosków, dokumentów i wysłaniem całości do wybranego banku. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, że bank, w którym staramy się np. o kredyt hipoteczny zwraca się z prośbą o dodatkowe dokumenty albo zadaje szereg pytań, na które musimy dać odpowiedź. Tutaj rolą pośrednika jest dopilnowanie, aby jak najszybciej informacje zwrotne wraz z niezbędnymi dokumentami  trafiły do banku. Ekspertka czy ekspert finansowy dopilnują terminów i postarają się o jak najszybsze rozpatrzenie naszego wniosku. Potem gdy wszystkie dokumenty są już skompletowane przychodzi czas na podpisanie umowy. Ekspert/ka może być obecny przy podpisaniu umowy i wspierać nas także w tym kluczowym momencie.

5. Ile kosztuje wsparcie pośrednika finansowego?

Pośrednik finansowy musi Cię poinformować, jaki jest charakter jego wynagrodzenia. Czy otrzymuje wynagrodzenie (prowizję) od banku czy od innej instytucji, z którą zawierasz umowę. Co do zasady pośrednik – czy to kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też ubezpieczeniowy – nie może żądać od klienta dodatkowego wynagrodzenia za swoje wsparcie czy pomoc. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z jego usług. Przykładowo w Grupie ANG wynagrodzenie jest wypłacane przez bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego klient nie ponosi żadnych kosztów związanych ze świadczoną usługą.

6. Dobry pośrednik to odpowiedzialny pośrednik

Co jest najważniejsze w pośrednictwie finansowym? Na pewno uczciwość i odpowiedzialność wobec klienta. Oferta kredytu czy ubezpieczenia, którą przedstawi Ci ekspertka bądź ekspert finansowy powinna być dla Ciebie jasna, zrozumiała, zgodna z Twoimi potrzebami i na miarę Twoich możliwości budżetowych. Warto sprawdzić opinie innych klientów o ekspertach i ekspertach lub pytać znajomych. Zwłaszcza tych, którzy mają kredyty hipoteczne i korzystali z usług pośrednika kredytowego. Ich rekomendacje i polecenia to dobry sposób, aby wybrać odpowiedniego eksperta finansowego do pomocy.